Спецпроекти

Президент підписав закон про валюту – що зміниться

Президент Петро Порошенко підписав закон “Про валюту та валютні операції”, який скасовує валютні обмеження та лібералізує ринок.


Досі основним нормативно-правовим актом, що регулює сферу валютного ринку, був декрет Кабінету міністрів “Про систему валютного регулювання і валютного контролю” від 1993 року.

Головною відмінністю нового закону є принцип -“дозволено все, що не заборонено”.

Що зміниться?

  • Можливість інвестувати за кордон без отримання індивідуальних валютних ліцензій. Наразі існує два види ліцензій – генеральні та індивідуальні (6 типів). Тепер залишиться тільки один вид – валютні. Їх потрібно буде оформити небанківським установам, які працюватимуть з валютою. Дозвіл на роботу з валютою банки отримають автоматично – в складі банківської ліцензії.
  • Валютний контроль буде скасовано більш ніж для 40% операцій. Українці щороку роблять понад 1 млн операцій з купівлі або переведення валюти на суму до 150 тис. грн в еквіваленті. На їх частку припадає 40% від усієї кількості валютних операцій і лише 3% – від обсягу. Тепер валютний контроль поширюватиметься тільки на операції понад 150 тис. грн (як фінмоніторинг).
  • Продовження максимального терміну для розрахунків за операціями експорту та імпорту товарів на понад 180 днів. Експортерам не треба обов’язково продавати виручку, а купувати валюту імпортерам можна буде, не прив’язуючись до конкретного контракту. Зараз експортери зобов’язані протягом 180 днів після отримання валюти продати 50% ВКВ на міжбанківському ринку. Зникне необхідність вираховувати дати, щоб не потрапити під санкції.
  • Послаблення санкцій за порушення валютного регулювання. Наразі розмір штрафу може сягати 100% від суми операції, а іноді компанія навіть втрачає статус суб’єкта ЗЕД (за порушення термінів закриття контрактів).
  • Реєстрація кредитів від нерезидентів буде скасована. Компанії повідомлятимуть Нацбанк після залучення коштів. Зникне необхідність декларувати валютні цінності за кордоном.

НБУ зможе встановити обмеження, якщо побачить ризики на валютному ринку. Незалежний орган – Рада з фінансової стабільності повинна буде підтвердити наявність ризиків.

Серед обмежень Нацбанку будуть:

  • обов’язковий продаж частини валютних надходжень;
  • встановлення термінів розрахунків по експортно-імпортних контрактах і вимог до операцій, пов’язаних з рухом капіталу;
  • введення спеціальних дозволів на валютні операції і резервування за валютними операціями.

У законі зазначається, що такі обмеження вводитимуться на півроку, але за необхідності вони можуть стати безстроковими.

Закон почне діяти через шість місяців. Під час перехідного періоду триватиме доопрацювання нормативно-правових актів НБУ.

На першому етапі будуть зняті лише деякі обмеження.

Повна валютна лібералізація настане після ухвалення Радою пакету законів анти-BEPS.

➤ Архітектура для людей, або як столітні традиції працюють в сучасних житлових просторах