LVIV.COM

Президент підписав закон про валюту – що зміниться

Президент підписав закон про валюту - що зміниться

Президент Петро Порошенко підписав закон “Про валюту та валютні операції”, який скасовує валютні обмеження та лібералізує ринок.


Досі основним нормативно-правовим актом, що регулює сферу валютного ринку, був декрет Кабінету міністрів “Про систему валютного регулювання і валютного контролю” від 1993 року.

Головною відмінністю нового закону є принцип -“дозволено все, що не заборонено”.

Що зміниться?

  • Можливість інвестувати за кордон без отримання індивідуальних валютних ліцензій. Наразі існує два види ліцензій – генеральні та індивідуальні (6 типів). Тепер залишиться тільки один вид – валютні. Їх потрібно буде оформити небанківським установам, які працюватимуть з валютою. Дозвіл на роботу з валютою банки отримають автоматично – в складі банківської ліцензії.
  • Валютний контроль буде скасовано більш ніж для 40% операцій. Українці щороку роблять понад 1 млн операцій з купівлі або переведення валюти на суму до 150 тис. грн в еквіваленті. На їх частку припадає 40% від усієї кількості валютних операцій і лише 3% – від обсягу. Тепер валютний контроль поширюватиметься тільки на операції понад 150 тис. грн (як фінмоніторинг).
  • Продовження максимального терміну для розрахунків за операціями експорту та імпорту товарів на понад 180 днів. Експортерам не треба обов’язково продавати виручку, а купувати валюту імпортерам можна буде, не прив’язуючись до конкретного контракту. Зараз експортери зобов’язані протягом 180 днів після отримання валюти продати 50% ВКВ на міжбанківському ринку. Зникне необхідність вираховувати дати, щоб не потрапити під санкції.
  • Послаблення санкцій за порушення валютного регулювання. Наразі розмір штрафу може сягати 100% від суми операції, а іноді компанія навіть втрачає статус суб’єкта ЗЕД (за порушення термінів закриття контрактів).
  • Реєстрація кредитів від нерезидентів буде скасована. Компанії повідомлятимуть Нацбанк після залучення коштів. Зникне необхідність декларувати валютні цінності за кордоном.

Президент підписав закон про валюту - що зміниться

НБУ зможе встановити обмеження, якщо побачить ризики на валютному ринку. Незалежний орган – Рада з фінансової стабільності повинна буде підтвердити наявність ризиків.

Серед обмежень Нацбанку будуть:

  • обов’язковий продаж частини валютних надходжень;
  • встановлення термінів розрахунків по експортно-імпортних контрактах і вимог до операцій, пов’язаних з рухом капіталу;
  • введення спеціальних дозволів на валютні операції і резервування за валютними операціями.

У законі зазначається, що такі обмеження вводитимуться на півроку, але за необхідності вони можуть стати безстроковими.

Закон почне діяти через шість місяців. Під час перехідного періоду триватиме доопрацювання нормативно-правових актів НБУ.

На першому етапі будуть зняті лише деякі обмеження.

Президент підписав закон про валюту - що зміниться

Повна валютна лібералізація настане після ухвалення Радою пакету законів анти-BEPS.

Ватраль Іванна LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають