LVIV.COM

Найвідоміші жінки в історії ІТ-індустрії

Ділися або не палися

Найвідоміші жінки в історії ІТ-індустрії
Лілія Матвіїв

Услід за останніми світовими тенденціями, все більше жінок працює у сфері ІТ. За статистикою Ycombinator, торік їхня кількість в галузі зросла на 5%. А починалось все з дослідниць, які повернули хід історії на кардинально новий лад.

До Міжнародного дня боротьби за права жіноцтва пропонуємо ознайомитись із найвпливовішими з них. До слова, батько одної з винахідниць - відомий львівський банкір.


 

woman

Хеді Ламар

(1914 — 2000)

hedi

"Поспіх – це не найкращий шлях. Для всього потрібен час – для роботи, для винаходів, для відпочинку"

Акторка та винахідниця Хеді Ламар з дитинства була математично обдарованою. Змалечку вона мала змогу подорожувати, оскільки походила із заможної родини банкіра зі Львова та піаністки з Будапешту. Хеді "підняла на вуха" Голлівуд завдяки своїй вроді та змінила світ завдяки інтелекту.

Разом із композитором Джорджем Антейлом вона розробила технологію Secret Communications System, яка лягла в основу сучасного мобільного зв’язку, Wi-Fi, GPS та Bluetooth.

Винахідницю донині вважають однією з найзагадковіших постатей у галузі технологічного розвитку.

Тобі може бути цікаво:

Як акторка львівського походження Хеді Ламар винайшла Wi-Fi

Карен Спарк Джонс

(1935 — 2007)

Karel

"Інформатика занадто важлива, щоби залишати її лише чоловікам".

Перед вивченням інформатики Карен працювала шкільною вчителькою. Вона завжди була переконана, що жінки можуть вносити різноманітність у процес розробки і відкривати нові перспективи.

"Це як поглянути на ту саму річ під іншим кутом зору. Ти намагаєшся створити те, чого ще не існує, і це неймовірно захоплююче", - говорила дослідниця у своїх доповідях.

Вона намагалась довести, що жінки за інтелектом не поступаються колегам-чоловікам, варто лише дати їм можливість реалізовувати свої ідеї. І не ділити світ на чорне і біле.

Винахідниця спеціалізувалась на обробці мови та інформації в Кембриджі. Її дисертація на тему "Синонімія і семантична класифікація" 1964-го року значно випередила наукові здобутки того часу.

Однак, опублікували працю аж двадцять років потому в статті про штучний інтелект в Единбургському університеті. На той час Карен вже була президентом Асоціації комп'ютерної лінгвістики.

Ерна Шнайдер Гувер

(1926)

Erna

 

"Я розробила програму для ситуацій, коли є забагато дзвінків, і хочеться покинути все, щоб не зійти з розуму"

Американська розробниця комп'ютерного методу перемикання викликів Ерна Шнайдер Гувер на початку наукової кар’єри вивчала філософію та історію.

У 50-х вона почала працювати у лабораторії Bell Labs. На той час комутаційні системи переходили до комп'ютерних технологій.

Ерна з розмахом застосувала свої знання логіки і теорії зворотного зв'язку, які здобула на філософському факультеті, для програмування пристроїв управління колл-центром. Саме вона запропонувала використовувати дані про вхідні дзвінки. Так у 1971 році виник перший комп'ютерний електронний моніторинг.

Згодом для її винаходу "Feedback Control Monitor for Program Stored Data Processing System" видали перший патент програмного забезпечення.

Сама ж Ерна стала першою жінкою, яка очолила технічний відділ Bell Labs.

Її розробка застосовується у телекомунікаційному обладнанні досьогодні.

Джуді Маллой

(1942)

judy

"Текст можна оживити"

Літераторка Джуді Маллой знайшла власний підхід для написання книг. Її роман "Дядько Роджер" став першим онлайн-проектом з гіпертекстовими посиланнями.

malloy-cover-front

Опублікували  книгу у 1987-му році у вигляді бази даних для комп’ютера Apple Ile.

У ній читач міг за допомогою кліка переміщатися між фрагментами в будь-якому порядку. Це, у свою чергу, повністю змінювало розвиток історії.

Такий підхід був абсолютно новаторським для того часу.

unkle

Дослідник Дін Грігар з Washington State University Vancouver вважав цей проект першою електронною книгою.

The Wall Street Journal у 1989-му назвав "Дядька Роджера" початком майбутніх художніх форм.

Наступна робота Джуді, нон-фікшн роман з гіпер-посиланнями під назвою "Її звали Пенелопа", презентували в 1989-му в Richmond Art Center.

Сьогодні її твори в Америці - дуже відомі.

З 2003-го року письменниця працює головним редактором видання "Women, Art & Technology". А у 2009-му вона стала фіналісткою французького Biennale Internationale des poetes.

 

 

 

Зараз читають