Услід за останніми світовими тенденціями, все більше жінок працює у сфері ІТ. За статистикою Ycombinator, торік їхня кількість в галузі зросла на 5%. А починалось все з дослідниць, які повернули хід історії на кардинально новий лад.
До Міжнародного дня боротьби за права жіноцтва пропонуємо ознайомитись із найвпливовішими з них. До слова, батько одної з винахідниць - відомий львівський банкір.

Хеді Ламар
(1914 — 2000)
"Поспіх – це не найкращий шлях. Для всього потрібен час – для роботи, для винаходів, для відпочинку"
Акторка та винахідниця Хеді Ламар з дитинства була математично обдарованою. Змалечку вона мала змогу подорожувати, оскільки походила із заможної родини банкіра зі Львова та піаністки з Будапешту. Хеді "підняла на вуха" Голлівуд завдяки своїй вроді та змінила світ завдяки інтелекту.
Разом із композитором Джорджем Антейлом вона розробила технологію Secret Communications System, яка лягла в основу сучасного мобільного зв’язку, Wi-Fi, GPS та Bluetooth.
Винахідницю донині вважають однією з найзагадковіших постатей у галузі технологічного розвитку.
Тобі може бути цікаво:
Карен Спарк Джонс
(1935 — 2007)
"Інформатика занадто важлива, щоби залишати її лише чоловікам".
Перед вивченням інформатики Карен працювала шкільною вчителькою. Вона завжди була переконана, що жінки можуть вносити різноманітність у процес розробки і відкривати нові перспективи.
"Це як поглянути на ту саму річ під іншим кутом зору. Ти намагаєшся створити те, чого ще не існує, і це неймовірно захоплююче", - говорила дослідниця у своїх доповідях.
Вона намагалась довести, що жінки за інтелектом не поступаються колегам-чоловікам, варто лише дати їм можливість реалізовувати свої ідеї. І не ділити світ на чорне і біле.
Винахідниця спеціалізувалась на обробці мови та інформації в Кембриджі. Її дисертація на тему "Синонімія і семантична класифікація" 1964-го року значно випередила наукові здобутки того часу.
Однак, опублікували працю аж двадцять років потому в статті про штучний інтелект в Единбургському університеті. На той час Карен вже була президентом Асоціації комп'ютерної лінгвістики.
Ерна Шнайдер Гувер
(1926)
"Я розробила програму для ситуацій, коли є забагато дзвінків, і хочеться покинути все, щоб не зійти з розуму"
Американська розробниця комп'ютерного методу перемикання викликів Ерна Шнайдер Гувер на початку наукової кар’єри вивчала філософію та історію.
У 50-х вона почала працювати у лабораторії Bell Labs. На той час комутаційні системи переходили до комп'ютерних технологій.
Ерна з розмахом застосувала свої знання логіки і теорії зворотного зв'язку, які здобула на філософському факультеті, для програмування пристроїв управління колл-центром. Саме вона запропонувала використовувати дані про вхідні дзвінки. Так у 1971 році виник перший комп'ютерний електронний моніторинг.
Згодом для її винаходу "Feedback Control Monitor for Program Stored Data Processing System" видали перший патент програмного забезпечення.
Сама ж Ерна стала першою жінкою, яка очолила технічний відділ Bell Labs.
Її розробка застосовується у телекомунікаційному обладнанні досьогодні.
Джуді Маллой
(1942)
"Текст можна оживити"
Літераторка Джуді Маллой знайшла власний підхід для написання книг. Її роман "Дядько Роджер" став першим онлайн-проектом з гіпертекстовими посиланнями.
Опублікували книгу у 1987-му році у вигляді бази даних для комп’ютера Apple Ile.
У ній читач міг за допомогою кліка переміщатися між фрагментами в будь-якому порядку. Це, у свою чергу, повністю змінювало розвиток історії.
Такий підхід був абсолютно новаторським для того часу.
Дослідник Дін Грігар з Washington State University Vancouver вважав цей проект першою електронною книгою.
The Wall Street Journal у 1989-му назвав "Дядька Роджера" початком майбутніх художніх форм.
Наступна робота Джуді, нон-фікшн роман з гіпер-посиланнями під назвою "Її звали Пенелопа", презентували в 1989-му в Richmond Art Center.
Сьогодні її твори в Америці - дуже відомі.
З 2003-го року письменниця працює головним редактором видання "Women, Art & Technology". А у 2009-му вона стала фіналісткою французького Biennale Internationale des poetes.