Сьогодні в Україні офіційно запустили 4G зв’язок. Що це таке, чим відрізняється від того, що є зараз, і як підключитись – ТвійБро зараз все пояснить.
Що таке 4G?
Четверте покоління мобільного зв’язку – 4G, fourth generation або LTE (Long Term Evolution). Найпоширеніша в світі технологія бездротової передачі даних.
Стандарт виник в минулому десятилітті, робота над його створенням розпочалася ще в 2004 році. Формальною датою появи 4G став 2008 рік, коли Міжнародний союз електрозв’язку встановив для нього стандарти. Згідно з цими стандартами, швидкість зв’язку для рухомих об’єктів (смартфони, планшети) повинна становити не менше 100 Мбіт / с, а для статичних (точки доступу) – не менше 1 Гбіт / с.Перші комерційні запуски 4G-мереж почалися в 2009-2010 роках. У 2012 році в 48 країнах світу працювало 108 мереж 4G / LTE.
За даними Ericsson, на кінець першого кварталу 2017 світі налічувалося 2,1 млрд LTE-користувачів. У 189 країнах світу працювала 591 мережу четвертого покоління.
Та часто вважають, що два види зв’язку – 4G та LTE, це одне і те саме. Однак насправді вони відрізняються.
Що таке LTE?
Протягом наступних кількох років компанії працювали над тим, щоб наблизитися до цих швидкостей. Так з’явився LTE (Long Term Evolution – “довгострокова еволюція”) – новий стандарт зв’язку, який спочатку позиціонувався як поліпшений 3G.Цей стандарт відповідає тільки деяким вимогам 4G, тому не може називатися зв’язком четвертого покоління.
Яка різниця між 3G і 4G?
Головна відмінність між старим поколінням – 3G і новим (4G) – це швидкість мобільного інтернету.
Якщо зараз ми говоримо, що в середньому 2,5 мегабіта на секунду надає стандарт 3G, то 4G – це близько 25 Мегабіт в секунду. Отже, четверте покоління повинно забезпечити в рази більш швидку передачу даних в мобільних мережах. Хоча виробники запевняють, що під час пікових навантажень 4G-мережі зможуть забезпечити до 100 Мбіт / с при завантаженні (download) і до 50 Мбіт / с – при відправці даних (upload).
Що запустили в Україні?
Для запуску 4G зв’язку в Україні компанія “Київстар” буде використовувати технологію LTE Advanced. У Vodafone відзначили, що параметри якості і швидкості мережі оператора “будуть дуже близькі” до LTE-A. Раніше в lifecell також розповідали, що мережа буде розгортатися на стандарті LTE Advanced. У телеком-оператора називають цей стандарт 4.5G, але на ділі це звичайний 4G.
Важливо розуміти, що стандарт LTE Advanced підтримують тільки смартфони з показником LTE Cat 6 і вище. Це не всі телефони на ринку. Наприклад, LTE Cat 6 і вище не підтримують iPhone до моделі 6S.
Навіщо нам 4G?
Наприклад, музичний трек в мережі 4G можна буде завантажити за одну секунду, а в 3G – за 10 секунд, з буферизацією і – іноді – з затримками. У мережі четвертого покоління на YouTube ролик в HD-форматі завантажиться миттєво, а в 3G – потрібно буде 1-5 хвилин.
Четверте покоління, в порівнянні з третім, забезпечить менший час затримки – це важливо, наприклад, при онлайн-іграх. А під час масового скупчення інтернет-користувачів в одному місці 4G-обладнання краще перерозподіляє запити, тоді як в 3G можуть відчуватися затримки в обслуговуванні.
Як дізнатися, чи підтримує 4G мій смартфон
Це можна перевірити в налаштуваннях.
Наприклад, четверте покоління мобільного зв’язку підтримують всі iPhone, починаючи з 5-ї серії, а також смартфони Samsung, випущені після 2016 року.
Якщо у вкладці “Режим мережі” (або аналогічної їй) є в варіантах вибору 4G, то твій смартфон підтримує технологію. Але це не надійний спосіб – не у всіх телефонів в цьому розділі відображається 4G, хоч вони і підтримують цей тип зв’язку.
Наступне, що варто зробити – перевірити інформацію в інтернет-магазинах і на офіційному сайті. Краще зайти саме на офіційний сайт, так як часто там є інформація про тих самих діапазонах.
Як підключити 4G
Для абонентів Київстар є спеціальні коди, які допоможуть перевірити:
- чи буде працювати SIM-карта в мережі 4G. Наберіть код * 245 * 4 # виклик;
- чи підтримує телефон 4G – набрати код * 245 * 5 # виклик.
У деяких моделях смартфонів з 2-ма SIM-картами тільки 1-й слот може рацювати з мережами останнього покоління. Щоб дізнатися, чи є таке обмеження, потрібно звернути увагу на маркування слотів на мобільному пристрої і, якщо треба, переставити SIM-карту в відповідний слот.
Якщо ти абонент Vodafone, то можеш перевірити готовність свого смартфона до 4G, надіславши запит на * 222 #. У повторній SMS оператор повідомить, чи підходить для 4G твоя SIM-карта і телефон. Щоб замінити карту на USIM, яка підтримує 4G-зв’язок, потрібно звернутися в фірмовий магазин оператора.
У lifecell 4G буде називатися по-своєму – 4.5G або LTE Advanced Pro. На сайті оператора вже можна подивитися карту покриття мережею 4.5G. Поки воно точкове – новий стандарт запущений в ряді найбільших міст: Києві, Дніпрі, Харкові, Запоріжжі, Львові, Полтаві, Сумах, Івано-Франківську, Чернівцях, Одесі та Херсоні.