LVIV.COM

“За” і “проти” марихуани: чи шкодить трава?

Ділися або не палися

За і проти марихуани: чи шкодить трава?
Данило Венера

Останнім часом все частіше говорять про коноплю. Легалізація марихуани вже нагадує світовий тренд, який задають Європа та США. Хоча саме вони (Європа та США) на початку двадцятого століття почали такий самий тренд на її заборону.


Трохи історії:

До початку 20 століття коноплю широко використовували для виробництва ліків, настоянок, мазей, тканин та паперу. Тоді цю рослину не розглядали як психоактивний наркотик. У США з початком масової міграції з півдня марихуану курили приїжджі мексиканці, а потім ця мода перейшла і на тусовочний рух джазу. У ті часи джаз асоціювався з наркотиками й злочинністю, і якщо юна дівчина з порядної сім'ї потрапляла в компанію "джазменів", то сім'я про неї починала сильно хвилюватися: “повелась не з тією компанією”.

Приблизно таке забарвлення й отримала марихуана в той час — брудні безробітні, наркомани джазмени, нижчі верстви суспільства. Далі залишалося лише підкинути дрів у вогонь і конопляну промисловість, яка виробляла папір, тканини, пеньку. Можна забороняти або обкладати непомірними податками, що в результаті й трапилось. У 60-х взагалі почалася широкомасштабна війна з наркотиками. Коноплю, звичайно ж, віднесли до ворогів номер один. Хто отримав з цього прибуток і кому це вигідно — історія для окремої статті.

Що ж ми маємо зараз, через століття заборон: війну з наркотиками явно програли — кількість наркозалежних ін'єкційними наркотиками зростає, як і залежних від кокаїну чи  курців. Тренд в більшості країн йде на збільшення споживання заборонених речовин. Усвідомлення хибної політики щодо наркотиків вже приходить політикам на думку, що яскраво видно на прикладі Європейських країн і США. 

Та повернімося до нашої рослини. Яку реальну загрозу вона становить?

Як впливає на здоров’я?

Найсерйозніші проблеми зазвичай пов'язані з безконтрольним вживанням марихуани людьми, які не досягли статевої зрілості. Під час формування організму вплив марихуани максимально згубно позначається на психічному здоров'ї, може навіть викликати хронічну депресію. Однак, тут варто зауважити слово "безконтрольним".  

Тобто, якщо вживати "під контролем", то проблем не буде?

Судячи з досліджень — так. Принаймні, епізодичне вживання ніяк не впливає на успішність в навчальних закладах.

Інше когортне дослідження показало, що вплив на IQ учнів або мінімальний або ж відсутній, однак якщо учні паралельно вживали тютюн, то показники IQ були нижчими, ніж у контрольній групі. Виходить, у нас є докази впливу тютюну на рівень IQ, але не марихуани.  Це підтверджують також інші дослідження. 

А що загрожує дорослим?

Деякі ділянки мозку, зокрема ті, що відповідають за довгострокове планування, розвиваються аж до 25 років. Отже, любитель дунути має певні ризики аж до цього віку. Проте, тут немає твердих аргументів, тому залишимо це питання дослідникам.

Всі інші "побічні ефекти", знову ж таки, швидше стосуються майбутнього дітей, аніж самого курця і ось чому:

Вплив на статеву функцію у чоловіків однозначно негативний. Якість сперми помітно падає, і шанс отримати дітей різко знижується. До того ж, не зовсім ясно, як це може відбитися на майбутньому дитини. Проте, приблизно через два тижні після припинення вживання марихуани всі показники повертаються до норми. 

Молодим мамам також суворо не рекомендують вживати марихуану: від зачаття — аж до закінчення вигодовування грудьми. Вчені доволі точно встановили сильний негативний вплив канабісу на плід: уповільнення росту, зниження репродуктивної функції у хлопчиків, порушення в нервовій системі, проблеми із зором.

Чи впливає на пам’ять?

Впливає. При хронічному вживанні марихуани порушуються процеси запам'ятовування, як правило, того, що відбувалося "під травкою”. Проте, як показали дослідження, при відмові від куріння всі показники знову відновлюються протягом двох тижнів.

Чи викликає залежність?

Так, викликає. Стійка психологічна залежність спостерігається, як і від всього, що приносить людям задоволення (наприклад, ось ті смачні печеньки з шоколадом в кондитерській).

При тривалому регулярному вживанні (протягом кількох років) може спостерігатися абстинентний синдром при раптовій відмові від марихуани. Як правило, він обмежується підвищенням артеріального тиску, температурою, головними болями, частішим серцебиттям. Ці симптоми також проходять протягом одного-двох тижнів.

А що з мотивацією?

Знову ж таки, при хронічному і постійному курінні спостерігають так званий "синдром втрати мотивації". Думаю, всі знайомі з цим стереотипом “укурка”, якому байдуже на проблеми, який не бажає працювати на "Вавилон" і вирощує кущ у бабусі на дачі.

Так, у хронічних курців може проявлятися апатія, втрата концентрації, проблеми з плануванням, втрата мотивації і т.д. Однак, дослідження показують, що цей ефект розвивається у тих, хто тільки те й робить, що цілими днями курить, не хоче нічого змінювати у своєму житті та не цікавиться нічим новим. Працьовитих, та тих, хто займається інтелектуальною роботою, такий ефект зачіпає в меншій мірі. Тут все швидше залежить від людини, а не від трави.

Ну то все правильно, що заборонили?

Застосування прогібіціоністських заходів дуже часто не мають ефективності, а то й ускладнюють ситуацію. Це яскраво видно на прикладі всіх наркотиків, в тому числі й марихуани. Закони заборон виводять людей, що вживають марихуану, з правової зони, роблячи з них злочинців. Тим самим створюють підґрунтя для організованої злочинності, контрабанди та хабарництва. Кількість споживачів не зменшується: хто хоче купити наркотик — купить. Це статистика, яку однаково можна простежити в багатьох країнах.

До того ж, не варто забувати, що існує лікарське застосування марихуани.

Марихуана вже показала себе відмінно на полі реабілітації хворих на рак, боротьбі з болями, спазмами і розсіяним склерозом. Також конопля продемонструвала протиракову активність і в уповільненні хвороби Альцгеймера.

Тоді що, варто легалізувати?

Це тема для окремої статті, але якщо коротко — швидше так, ніж ні. Принаймні, декриміналізувати. Є багато моментів в законодавчому та освітньому полі, які варто вирішити перед тим, як робити такі кроки, але однозначно прогнила політика заборон показала себе неспроможною і з цим давно пора щось робити.

Яскравий приклад — політика Португалії, де проблема наркоманії до 2001 стояла так гостро, що країна опинилася на межі "наркотичного колапсу". Влада протягом десятиліть намагалася силовими методами побороти проблему.

До початку 21 століття кожен сотий був на героїні, рекордні показники в ЄС за смертністю від СНІДу, і це не кажучи вже про кокаїн і марихуану.

З 2001 року парламент Португалії повністю декриміналізував ВСІ наркотики, почав боротися не проти людей, а проти захворювання (наркоманії), і результати дали про себе знати.

"За" і "проти" марихуани: чи шкодить трава? "За" і "проти" марихуани: чи шкодить трава?

Чи варто всім державам так зробити — важко сказати, але приклад дуже показовий.

Замість того, щоб витрачати гроші на утримання ув'язнених і боротьбу силовими методами — краще спрямувати ці кошти в освіту та реабілітацію.

Звичайно ж, варто згадати, що марихуана за шкалою "шкідливості" ISCD 2010 займає нижчу сходинку, ніж тютюн, а до алкоголю їй взагалі далеко. Це британське всебічне дослідження також було підтверджено й іншими дослідами. Основне лихо для людства — старий добрий етанол.

Кумедно, яке місце тут займають "нешкідливі" грибочки і страшне слово "ЛСД", яким лякають дітей.

"За" і "проти" марихуани: чи шкодить трава?

Повний текст дослідження англійською мовою ви можете прочитати за посиланням, попередньо зареєструвавшись на сайті The Lancet

Чув, що від куріння травки можна захворіти на рак. Це правда?

Ніякого чіткого причинно-наслідкового зв'язку в тому, що марихуана може викликати будь-який вид раку немає, і навіть навпаки, канабіноїди, що містяться в марихуані, виявляють протиракову активність. До того ж, в США канабіс вважають мало не панацеєю, допомагаючи раковим хворим після хіміотерапії побороти нудоту і підвищити апетит. На противагу цьому, куріння тютюну підвищує ймовірність захворіти на рак легенів на 2000% відсотків.

Противники легалізації/декриміналізації нарікають, що молодь почне палити ґанджу, отупіє і майбутнє великої країни скотиться в прірву. Ось тільки ризики, які несуть в собі такі наркотики як алкоголь і тютюн на розвиток молодого покоління, чомусь рідко згадують. А ризики величезні. Просвітницька діяльність значно ефективніша, ніж заборони. Зараз траву підпільно продають скрізь. Ті, хто дійсно зацікавлений у вживанні марихуани, без проблем зможе знайти її й зараз, чи то школяр чи офісний працівник. Боротися з її доступністю — малоефективно і швидше породжує ауру забороненості й крутості навколо банальної трави серед молоді.

Може здатися, що це якась пропаганда — все вірно: пропаганда здорового глузду, щоб закони базувалися на гуманності і наукових фактах, а не на зароблянні політичних дивідендів. Вживання наркотиків — це погано, і я агітую вас не пов'язувати життя з ними. Будь-який наркотик може завдати вам шкоди, це яскраво видно з таблиці вгорі.

Отже, марихуана, безпечна вона чи ні, таки безпечніша від багатьох рекреаційних наркотиків, в тому числі дозволених. Чи варто садити людей у ​​в'язниці за їхні захоплення? Однозначно ні. Чи варто інформувати населення і молодь про проблеми, які можуть викликати у них вживання марихуани або інших будь-яких наркотичних речовин? Однозначно так.

Особисто моя думка: не важливо як людина хоче розслабитися і/або втекти від реальності — за допомогою келиха пива чи косячка — головне, щоб за це її не робили злочинцем і держава поважала її вибір.

Кожен сам творить свою долю — чого і вам бажаю.

Усі статті автора
Зараз читають