Спецпроекти

Як за вихідні сплавитись на байдарках з адреналіном

Хочете спробувати сплав на байдарках по рівнинній, але дуже цікавій річці, і не хочете їхати на Дністер – тоді вам у напрямку Великих Мостів на сплав річками Західний Буг, Рата і Свиня. Власне, нещодавно я сплавлявся цими річками з села Боянець до Червонограда. Адреналін на порогах, перетягування байдарок через повалені дерева, чи проїзд на байдарках попід ними вам забезпечено.


Як це не дивно – у Великих Мостах і Червонограді є декілька клубів, які активно розвивають водний туризм і організовують сплави цими річками.

Отож, ми почали в селі Боянець, що розташоване за годину їзди від Львова в напрямку Червонограда. Там біля старого млина є невеличка пристань, з якої стартують байдарки. Ми сплавлялися на пластикових двомісних байдарках, котрі доволі швидкі, але часом недостатньо маневрені.

Річка Свиня доволі вузька – ненабагато ширша за довжину байдарки, тож, коли на початку сплаву нас завернуло, розвернутися було доволі складно. Перший день сплаву видався доволі екстремальним, адже на річці було багато поворотів, часто траплялися повалені дерева.

Часом під такими деревами вдавалося проходити, максимально втиснувшись в байдарку, щоправда найскладніше було пройти під дерев’яним містком, складеним із соснових колод. Часом перед перешкодою доволі легко можна було вийти на берег, тоді ми витягували байди на берег і переносили попри перешкоду. Власне, при одному з таких переносів ми вирішили пообідати.

У декількох місцях хлопці з передніх байдарок вилазили на повалені дерева і перетягували їх через такі ж повалені стовбури. Цікаво, що частину дерев повалили бобри, про що свідчили характерні сліди їхніх зубів. Хоча, на жаль, жодного бобра ми не побачили.

За декілька кілометрів до Великих Мостів ми відкрили для себе нову річку – Рату, котра виявилася майже вдвічі ширшою. Загалом сплав зайняв майже сім годин, а це всього лиш 15 км. Маршрут видався доволі складним.

На ночівлю ми зупинилися у Великих Мостах у спортивно-туристичному центрі “Під Дубом”. Куштували смачні шашлики.

Вранці ми продовжили наш сплав до Червонограда. Річка Рата доволі широка, але переважно не глибока. Біля села Сілець тут є ділянка з доволі складними порогами, де навесні один з Червоноградських спортивних клубів поводить тренування на спортивних каяках.

На цій ділянці майже всі наші байдарки розвернуло, а одна навіть на порогах налетіла на камінь, тож утворилася тріщина. На щастя, та пробоїна була невелика, і друзі допливли до наступної зупинки.

Одразу ж за порогами почалася мальовнича ділянка річки, яка тут завертала ліворуч. Справа був високий піщаний берег, а зліва – піщаний пляж. Тут ми зупинилися на перекус, покупалися і заклеїли пробоїну в байдарці будівельним скотчем. Згодом річка знову стала дуже мілкою, а вже за якихось сотню метрів знову зайшла у лісові хащі. Щоправда, там уже не було таких завалів, як попереднього дня, але все ж довелося поманеврувати.

Минувши хащі, ми несподівано опинилися вже на іншій річці – Західному Бузі. Річка знову стала вдвічі ширшою, з’явилося багато місць, обладнаних рибалками, і навіть цілі рибальські табори.

На шляху ми натрапили на велике дерево, яке майже повністю перегородило річку, тож ми ледве знайшли прохід. На підході до Червонограда минули велике озеро, частково поросле очеретом, де можна трохи поблукати. На виході з озера нам назустріч виплив моторний човен рятувальників, котрі попросили нас одягнути жилети.

Далі ми минули справжній невеликий Шанхай – на невеликій ділянці річки лівий берег був щільно забудований причалами, альтанками тощо. На берегах було безліч людей – місцеві відпочивали на природі, намотували кола діти, катаючись на каное.

З Червонограда до Львова можна доїхати за дві години маршруткою, проте варто купити квитки заздалегідь. Однозначно раджу спробувати цей варіант відпочинку – на два дні, чи й на день. Такий сплав вам допоможуть організувати спортивно-туристичний клуб “Під Дубом” з Великих Мостів, або Червоноградський клуб спортивного туризму “За обрій”.

До речі, щороку тут проходить спільний українсько-польський рафтинг-табір, котрий стартує у Великих Мостах, чи Боянці, а фінішує на Бузі аж у Польщі.

 

➤ Архітектура для людей, або як столітні традиції працюють в сучасних житлових просторах