LVIV.COM

Як Scrum допомагає бізнесу бути ефективним

Як Scrum допомагає бізнесу бути ефективним
Юрій Козій
Agile-коуч

Я співпрацюю з гігантами на кшталт Philip Morris, “Київстар”, Watsons. Раніше вибудовував центри Agile-експертизи у великих IT-компаніях. Хочу розповісти, як Scrum допомагає бізнесу загалом.


Scrum виник як спосіб організувати команду, розподілити найпріоритетніші завдання між її учасниками та пришвидшити процес роботи. Сьогодні Scrum – це найпопулярніший інструмент в рамках філософії Agile, гнучкого підходу до бізнесу в цілому.

Scrum також сприяє плануванню проектів, коли суть завдань кожного учасника команди стає зрозумілою усім оточуючим. Таким чином співробітники вчаться поважати час колег та допомагати одне одному, відчуваючи відповідальність за результат командної роботи.

З чого я почав?

Як я дійшов до Scrum? За більш, ніж 10 років ІТ-кар’єри я спробував себе у різних Scrum-ролях: від учасника команди до Скрам-Мастера та Власника Продукту.

З 2015-го захопився тренінгами та коучінгом. Уже в ролі керівника побачив, наскільки навчання і розвиток команд та їх лідерів сприяє “безкровному” досягненню бізнес-результатів.

В якийсь момент я зрозумів, що замість вертикальної кар’єри у великій компанії мені ближче до душі власне навчання та коучінг команд, лідерів та організацій. І зараз займаюсь виключно цим – допомагаю бізнесу переходити на Agile-рейки.

Улюблені граблі

Моє улюблене прислів’я про Scrum: “Scrum – він, як ваша теща: швидко помічає, що з вами не так, і виносить все це на поверхню”. :)

Як Scrum допомагає бізнесу бути ефективним

Завдяки своїй прозорості, Scrum допомагає виявити неефективність у вашому процесі та безпечно, обережними кроками наступити на існуючі граблі, щоб виявити їх, обговорити та більше на них не наступати.

Цей факт іноді непросто прийняти нашій слов’янській ментальності, у якій покарання за помилки – звичне явище. Але коли люди таки наважуються на ці зміни, вони не можуть повернутись назад до попереднього стилю роботи – із незрозумілими пріоритетами, нечіткими інструкціями керівництва, постійною мультизадачністю, вигоранням та незадоволенням від роботи.

Головне правило

Яке моє найулюбленіше емпіричне правило “скраму”?

Для того, щоб спланувати роботу команди на тиждень, потрібно сісти усім разом на годину-дві й усно проговорити кожне завдання.

За ці годину-дві ви зрозумієте безліч важливих речей: куди рухається команда/проект/продукт, зони відповідальності членів команди, очікування замовника тощо.

Якщо ви обговорюєте роботу більше, ніж дві години, значить її є вже більше, ніж на тиждень. Якщо ж плануєте тижневу роботу менше години, значить є ризик недостатньої деталізації очікувань замовника.

Як Scrum допомагає бізнесу бути ефективним

Шлях команд і організацій до операційної гнучкості лежить через системний коучінг, яким, власне, я зі своєю командою і займаюсь. Ми сприймаємо команду чи організацію, як систему. Систему, в якій кожен голос має бути почутим. Систему, в якій кожен правий. Але лише частково. :)

Якщо ви хочете стати високопродуктивною командою, варто враховувати, що проект робить не одна людина, яку обрали менеджером, а ціла команда. Нещодавно Джеф Безос опублікував цікавий документ – “Лист акціонерам Amazon”. У ньому зокрема йдеться про те, що в топ-команді Amazon діє принцип disagree and commit. Якщо більшість приймає рішення, то слід прислухатись і справно виконувати свою частину роботи. Причому, Безос стверджує, що він сам буває проти деяких речей, але не може не прислухатись до команди, яка принесла компанії купу “Золотих глобусів” та інших нагород.

Коли “Scrum працює”

В компанії Google дослідили, що основа здорової продуктивної команди – це психологічна безпека. Тобто, коли ти можеш в цій команді, чи цій компанії вільно висловити все, що тебе турбує. Наприклад, поставити під сумнів рішення керівника. Такі робочі стосунки – приклад здорової Agile-культури, в якій Scrum працюватиме повною мірою.

Я радий бачити велику кількість українських компаній, які рухаються таким шляхом.

Юрій Козій LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають