LVIV.COM

Універсальної пігулки “захисту” від кібератак не існує. Але існують дієві інструменти – Олег Дерев’янко

Універсальної пігулки захисту від кібератак не існує. Але існують дієві інструменти – Олег Дерев’янко
Lviv Business School (LvBS)
Блог Львівської бізнес-школи УКУ (LvBS). Про бізнес у всіх його аспектах.

У світі наразі немає таких технологій, які б забезпечували гарантії захисту від кібератак. Це стосується і рівня персональних комп’ютерів, ноутбуків чи гаджетів, і інформаційних систем бізнесу будь-якого рівня теж. Але є дієві інструменти з кібербезпеки як для малого, так і великого бізнесу – говорить в інтерв’ю для Львівської бізнес-школи УКУ (LvBS) Олег Дерев’янко, співзасновник і президент Kyiv Cyber Academy, співзасновник і голова ради директорів ISSP.

Олег Дерев’янко

“Маємо виходити з того, що атакованими і скомпрометованими можуть бути комп’ютерні системи і дані будь-якої компанії, тому мають бути забезпечені всі формати захисту: мережевий захист, захист станцій користувачів, захист баз даних, захист від витоку інформації, захист розробки програмного забезпечення і додатків тощо.

Раніше була така приказка – “компанії і організації в світі діляться на дві категорії: ті, яких вже хакнули, і ті, яких ще хакнуть”. Але ця приказка вже не є актуальною. Сьогодні актуальним є інше висловлювання: “компанії і організації в світі діляться теж на дві категорії: ті, яких хакнули і вони про це знають, і ті, яких хакнули, але вони про це ще не знають”.

Проникнення зловмисників у мережі або індивідуальні пристрої є неминучими, але якщо їх вчасно виявляти, то можна запобігти нанесенню шкоди, яка не може бути виправлена, або принаймні мінімізувати  негативні наслідки.

Як бізнес може захиститися від кібератак?

Усе залежить від того, який це вид бізнесу і які цілі у зловмисників чи, як їх часто називають, – хакерів, хоча це й не дуже коректний термін, адже хакери можуть бути “чорні” і “білі”, а зловмисники або кіберзлочинці – це вже точно темні сили. Отже, противник може використовувати різні інструменти і з різною метою. Скажімо, атаки на фінансові установи чи рітейл заради крадіжок коштів – це одне, а атаки на промислові, енергетичні та інші інфраструктурні об’єкти, або на медіа-компанії чи інші великі корпорації, заради виведення інформаційних систем з ладу, крадіжок або знищення даних – це вже зовсім інше…

Форми захисту для малого та середнього бізнесу

Малий і середній бізнес, на жаль, не може собі дозволити використовувати найновіші засоби захисту чи тримати у своєму штаті кваліфікованих спеціалістів з кібербезпеки. Це завеликі інвестиції для такого бізнесу. З іншої сторони, малий та середній бізнес є набагато менш цікавим для кіберзлочинців, і тому рідше піддається націленим атакам. Найчастіше це можуть бути банальні DDos-атаки (напад на комп’ютерні системи з наміром зробити комп’ютерні ресурси недоступними користувачам; розподілена атака типу “відмова в обслуговуванні”, – ред.) або ransomware (віддалене блокування комп’ютеру з вимогою викупу за відновлення доступу до нього – ред.). Універсального захисту від кібератак не існує, але зменшити ризики та наслідки проникнення все ж можливо.

Порадою для малого та середнього бізнесу буде розміщувати свої ресурси у найбільш захищених хмарних сервісах. Це може бути, наприклад, той же Аmazon або Microsoft Azure.

Ми наразі працюємо над розробкою SЕСaaS – security as a service (безпека як сервіс – ред.) для малого та середнього бізнесу. Він буде повністю сумісний із популярними бізнес-сервісами як, наприклад, Microsoft Office 365.

Як захистити великий бізнес?

Тут важливу роль відіграє його специфіка:  процеси, технології і люди. Ще кілька років тому у багатьох структур навіть не було окремих підрозділів з кібербезпеки, незалежних від ІТ. При цьому, велика частина проблем з безпекою інформаційних систем пов’язана з неправильним налаштуванням саме ІТ-процесів і технологій в компаніях. Але навіть коли все правильно налаштовано в ІТ і всі ключові системи захисту інформаційних систем і даних також присутні, все одно компанія не має 100% гарантії захисту.

Сьогодні і ІТ технології, і технології та інструменти кібератак змінюються настільки швидко, що жодна, навіть дуже потужна і велика організація, не може встигнути за цими змінами. Особливо, з погляду постійного забезпечення наявності в штаті компанії відповідного рівня спеціалістів з кібербезпеки, а жодні технології без наявності відповідного рівня спеціалістів не врятують.

Тому головним трендом в забезпечені кіберзахисту великих компаній сьогодні є використання підходу SЕСaaS – security as a service (безпека як сервіс – ред.), який здійснюється шляхом підключення комп’ютерної інфраструктури компанії до спеціалізованого професійного центру управління кібербезпекою. Такі центри (а в Україні є поки що один такий центр – це SOC, тобто Security Operations Center компанії ISSP) в режимі реального часу отримують і аналізують різноманітну телеметрію стану комп’ютерних мереж і подій в них та виявляють аномалії. До речі, не всі аномалії одразу є кібератаками, але коли є підозра (а аномалія – це і є сигнал того, що всередині інформаційних систем компанії є зловмисники) дуже важливо швидко реагувати, і для цього також потрібні спеціальні технології та досвідчені фахівці.

Мінімізація людського фактору

Найпростіші і найдієвіші форми захисту: не відкривати невідомі e-mail, особливо вкладки у них. Але, якщо вже так сталося, то дуже важливо, щоб людина не боялася повідомити про це відповідного спеціаліста з кібербезпеки в компанії. Адже навіть, коли працівнику здалося, що загроза минула, що з комп’ютером нічого не відбувається, злочинці вже могли проникнути у внутрішню мережу компанії.

Усім співробітникам потрібно запам’ятати і виконувати три найважливіші правила:

  • не заходити на скомпрометовані або підозрілі інтернет-ресурси
  • не відкривати вкладення, якщо ви не впевнені від кого цей лист
  • якщо ви все ж це зробили (відкрили вкладення і побачили, що файл виглядає як спам, містить інформацію, яка вас не стосується тощо), обов’язково повідомити про це відповідних фахівців у компанії (це може бути helpdesk або конкретний спеціаліст, відповідальний за безпеку інформаційних систем).

Сподіваємось, ці поради будуть корисними для вас та вашого бізнесу. Більше цікавих тем читайте у наступних блогах LvBS на lviv.com. А почути Олега Дерев’янка можна зовсім скоро –  під час сьомої щорічної візійної конференцію INTRO на тему “Людина майбутнього”, яку організовує Візійний центр LvBS.

До слова, Львівська бізнес-школа УКУ (LvBS) започаткувала проект “Етика і Технології” із дослідження етичних викликів технологій майбутнього. Ціллю проекту є вивчення етичних перспектив розробки та використання інноваційних технологій, як-от штучний інтелект (AI), людино-машинні інтерфейси, нейромережі, біоніка, big data та інші.

Lviv Business School (LvBS) LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають