Спецпроекти

Тінь, Ганс Крістіан Андерсен та Гарукі Муракамі

На жаль, Гарукі, якого в Україні знають за багатьма перекладеними книгами, не отримав літературного Нобеля і цього року. Переможцем став Боб Ділан, який прославився значно більшою кількістю романів, оповідань та хокку.

І мабуть шанувальники японського письменника були б зовсім деморалізованими, якби його не нагородили літературною премією Ганса Крістіана Андерсена. За нагоди письменник побував у майстерні свого покійного і класичного данського колеги, познайомився з мером м. Оденсе та принцесою Мері. Загалом, доволі весело провів час у Данії, скуштувавши їхню кухню, погоду і море.

Гарукі Муракамі не був би собою, якби під час виступу не звернув увагу на внутрішню темряву людей, суспільства та націй. А говорив він про чужинців, у тому числі людей, які змушені втікати з рідних країн від війни, покидаючи могили своїх рідних і рятуючи дітей. Про те, що немає такої стіни, якою ми могли б захиститися від чужинців, іммігрантів, переселенців, тобто від усіх, хто не схожий на нас. І немає значення, як ми потім перепишемо історію – це зашкодить лише нам самим.

За словами Муракамі, “як люди мають тіні, так само тіні мають суспільства та нації“. Чим сильнішими будуть світлі сторони, тим більшими ставатимуть тіньові. Проблема в тому, що ми можемо відвертатися від цих сторін, повторюючи класичну формулу: “не бачу зла, не чую зла, не кажу зла”. Але від цього зла не стане менше. Та й тіні не зменшаться.

Продовжив він, немов справжній юнгіанець:

“Ви повинні терпляче жити із своєю тінню. І обережно спостерігати за темрявою, що мешкає у вас. Іноді у темному тунелі, ви мусите конфронтувати зі своєю темною стороною”.

Коріння виступу Гарукі можна знайти у казці Андерсена “Тінь”, де головний герой втратив себе і своє життя, не знайшовши мужності протистояти Тіні, малодушно абстрагуючись від реалій, зовнішнього світу, людей та змін.

Казкова історія, яка може статися не лише з кожним із нас, але й з цілими народами. Наприклад, німецьким або російським. І якщо ви чекаєте, що в кінці Гарукі Муракамі зробив виняток для українців, то це не так: неприємні водії маршруток, корупціонери, переселенці нікуди не ділися, їх неможливо сховати. Так само як і всі інші тіні, кожного із нас.

➤ Як це – їздити на електромобілі? Власний досвід