LVIV.COM

Тінь, Ганс Крістіан Андерсен та Гарукі Муракамі

Тінь, Ганс Крістіан Андерсен та Гарукі Муракамі
Ігор Кімарсан
Хворію фантастикою, сюрреалізмом, буддологією та медитацією. Їм книги, ділюся ідеями та розповідаю байки. Виробництво 1984 року.

На жаль, Гарукі, якого в Україні знають за багатьма перекладеними книгами, не отримав літературного Нобеля і цього року. Переможцем став Боб Ділан, який прославився значно більшою кількістю романів, оповідань та хокку.

І мабуть шанувальники японського письменника були б зовсім деморалізованими, якби його не нагородили літературною премією Ганса Крістіана Андерсена. За нагоди письменник побував у майстерні свого покійного і класичного данського колеги, познайомився з мером м. Оденсе та принцесою Мері. Загалом, доволі весело провів час у Данії, скуштувавши їхню кухню, погоду і море.

Гарукі Муракамі не був би собою, якби під час виступу не звернув увагу на внутрішню темряву людей, суспільства та націй. А говорив він про чужинців, у тому числі людей, які змушені втікати з рідних країн від війни, покидаючи могили своїх рідних і рятуючи дітей. Про те, що немає такої стіни, якою ми могли б захиститися від чужинців, іммігрантів, переселенців, тобто від усіх, хто не схожий на нас. І немає значення, як ми потім перепишемо історію – це зашкодить лише нам самим.

За словами Муракамі, “як люди мають тіні, так само тіні мають суспільства та нації“. Чим сильнішими будуть світлі сторони, тим більшими ставатимуть тіньові. Проблема в тому, що ми можемо відвертатися від цих сторін, повторюючи класичну формулу: “не бачу зла, не чую зла, не кажу зла”. Але від цього зла не стане менше. Та й тіні не зменшаться.

Продовжив він, немов справжній юнгіанець:

“Ви повинні терпляче жити із своєю тінню. І обережно спостерігати за темрявою, що мешкає у вас. Іноді у темному тунелі, ви мусите конфронтувати зі своєю темною стороною”.

Коріння виступу Гарукі можна знайти у казці Андерсена “Тінь”, де головний герой втратив себе і своє життя, не знайшовши мужності протистояти Тіні, малодушно абстрагуючись від реалій, зовнішнього світу, людей та змін.

Казкова історія, яка може статися не лише з кожним із нас, але й з цілими народами. Наприклад, німецьким або російським. І якщо ви чекаєте, що в кінці Гарукі Муракамі зробив виняток для українців, то це не так: неприємні водії маршруток, корупціонери, переселенці нікуди не ділися, їх неможливо сховати. Так само як і всі інші тіні, кожного із нас.

Кімарсан Ігор LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають