LVIV.COM

Шок! Сенсація! Страшне! ЛГБТ серед нас – і це нормально

Шок! Сенсація! Страшне! ЛГБТ серед нас - і це нормально
Аліна Шеремета

Одного прекрасного недільного дня, гортаючи стрічку в фейсбуці, я натрапила на пост про те, що електронна петиція до Президента про заборону в Україні «пропаганди ЛГБТ» зібрала понад 25 тис. підписів. З цього моменту мій день перестав бути прекрасним…


Не те, щоб я була здивована, чи не знала про суспільні настрої щодо цього питання, але це геть не вкладається в моїй толерантно-адекватній голові. Саме тому вирішила написати статтю і пояснити, «що таке це містичне ЛГБТ і з чим його їсти». Сподіваюсь, ти вже все це знаєш, а якщо ні – запам’ятаєш. Поїхали.

Шок! Сенсація! Страшне! ЛГБТ серед нас - і це нормально

То шо то таке, ці ЛГБТ?

Абревіатура ЛГБТ – це:

Лезбійки, Геї, Бісексуали, Трансгендери.

Думаю, про перших двох відомо всім дітлахам та дорослим, а з бісексуалами та трансгендерами вже складніше.

Бісексуал/ка – це людина, яка кохає, відчуває сексуальний потяг до людини своєї або протилежної статі, не обов’язково 50/50 і не обов’язково, що одночасно. Для бісексуалів стать людини не має значення, коли мова про кохання.

Трансгендер – термін для людей, чия гендерна ідентичність не відповідає тій, що вказана від народження. Це питання не біологічної статі, а – гендерної індентифікації. Так, чоловік може відчувати себе жінкою, відповідно жити, виглядати і поводитись, але без хірургічного втручання зміни статі. Коли таке втручання все ж відбувається, то цих людей називають транссексуалами.

Іноді, вкрай рідко, можна помітити абревіатуру ЛГБТІК. Не бійся, не засмучуйся і не позорся. Буква І – це інтерсекс, а буква К – це квір.

Інтерсекс – це третя стать. Коли в людині присутні як жіночі, так і чоловічі статеві ознаки.

Квір – це дуже широкий термін, його часто вживають недоречно. Це люди, які не хочуть вішати на себе будь-які ярлики гендерної ідентичності чи статевої однозначності. Це спосіб мислення та життя, коли відсутня шаблонність. (Не плутай з нігілістами, неформалами, модними інтелектуалами. Це зовсім інше).

З цим розбірались? 

Камон далі.

  Шок! Сенсація! Страшне! ЛГБТ серед нас - і це нормально

Стереотипи

«Хай там собі будуть, аби я того не бачив/ла», «нормальний мужик ніколи не буде з мужиком», «та Америка засилає сюда цих геїв, щоб нашу країну розбещити», «всі геї – педофіли», «ну жінка з жінкою це хоч красиво, а мужики з мужиками це гидота» – і багато інших традиційно необґрунтованих фраз можна почути в нашій країні, яка повільним кроком на місці «йде» до демократії.

ТОП-6 популярних стереотипів:

«Тре лічити той гомосексуалізм, поки не пізно»

Гомосексуальність – це не хвороба. Вона виключена з міжнародного списку хвороб ще у 1990 році Генеральною асамблеєю ВООЗ. Тому гомо та бісексуальність –  така ж нормальна орієнтація, як і гетеросексуальність. Але менш поширена норма, як руде волосся, блакитні очі, негативний резус-фактор крові чи ліворукість.

Офіційна позиція наукової спільноти ВООЗ заперечує можливість та ефективність лікування гомосексуальності. Ніякі гіпнози, бабки з викачуванням яєць, електричний струм чи таблетки не вилікують те, що не є хворобою. Це те саме, що лікувати себе від росту волосся, серцебиття, зросту чи кількості пальців на правій руці.

«Сексуальна орієнтація – не наслідок особистого вибору. Гомосексуальність, як і гетеросексуальність – варіанти норми. Це прагнення нашого серця любити і бути щасливим», – Олексій Ізотов. Психолог

«З вашим ЛГБТ в Україні від СНІДУ всі повмирають»

Міф про те, що ВІЛ – це інфекція гомосексуалів виник у 80 роках в Америці, оскільки перший зареєстрований пацієнт був геєм. Насправді, тривалий час геї були в групі ризику, але за останні 10 років все змінилось. Відповідно до  статистики за 2015 рік, у 57 % випадків вірус передавався в гетеросексуальних парах, 22% – через кров, 19% – від матері дитині, 2% – статевим шляхом в гомосексуальних парах.

«Понавсиновлюють дітей і потім таких самих виростять»

Часто говорять про те, що в гомосексуальних сім’ях діти виростають з такою ж  орієнтацією.

Згідно із дослідженням 2014 року Вільямського інституту, в 17-річних підлітків з одностатевих родин не більше шансів вступити в одностатевий зв’язок, ніж у їхніх ровесників з гетеросексуальних сімей.

Міф “насадженості” пов’язаний з думкою, що гомосексуальність – це набута орієнтація, свідомий вибір людини чи генетична хвороба. Переважно ці гіпотези заперечуються і не визнаються самими гомосексуалами. Серед науковців панує два радикально різних припущення щодо походження гомосексуальності: біологічне (вроджене) або психологічне (набуте).

Цей міф також спростовують тим, що більшість гомосексуалів виросли в «традиційних» сім’ях.

«Я тих геїв впізнаю кругом, як і лізбіянок»

Варто відрізняти гомосексуальну орієнтацію від сексуальної поведінки. Гендер та самоідентифікація не залежать від орієнтації. Це очевидно і зрозуміло, адже в світі існує не два береги: 100% фемінності чи 100% маскулінності. Рожеве поло, охайна зачіска та вузькі джинси – це не ознака гея, а брутальний чи спортивний одяг, коротка стрижка, відсутність ліфчика та ненафарбовані губи – не ознака лезбійки. Це звичайні кліше.

Ззовні неможливо визначити орієнтацію людини.

«Та яка там любов, їм один секс в голові»

Це дуже популярний абсурдний «діагноз» гомосексуалам, адже коли мова про орієнтацію, то треба розуміти, що це комплекс ознак (кохання, емпатія, бажання мати стосунки чи сім’ю), а не лише сексуальний потяг.

Гетеросексуальна людина може займатись сексом з людиною своєї статі, але про любов, бажання стосунків чи сім’ї не може бути й мови. У такому випадку, це – сексуальна поведінка, аж ніяк не орієнтація.

Запам’ятав? Орієнтація – це не секс!

«Через ті гей-паради їх стане ще більше»

В світі частка гомосексуальних людей фактично не змінюється – 7-10 %, натомість змінюється лише кількість видимих та відкритих.

Про проблеми ЛГБТ, толерантність, КиївПрайд та здоровий глузд

Шок! Сенсація! Страшне! ЛГБТ серед нас - і це нормально

Тіна Собко. Тренерка в школі толерантності Gender Z

«Стереотипи як явище не мають загрози. Але коли ми навішуємо негативні ознаки усій соціальній групі та не бачимо людину за цим негативом – це переростає в упередження. І це проблема.

Для мене існує три головних причини бути толерантними до ЛГБТ:

  1.    Офіційна заборона дискримінації (є антидискримінаційне законодавство, де прописано заборону на утиск людини за різними ознаками).
  2.     Цінність людини
  3.     Здоровий глузд.

Щодо КиївПрайду. Мирні демонстрації та мітинги – це відомий спосіб заявити про утиски та нереалізовані права. Усі хто згодні, що в Україні не дотримані права людини багатьох груп-меншин, зокрема ЛГБТ-спільноти, виходять на Марш Рівності. Таким чином ми показуємо, що ЛГБТ існують, а їхні права – не захищені належним чином.”

Шок! Сенсація! Страшне! ЛГБТ серед нас - і це нормально

Олексій Ізотов. практикуючий  психолог, психотерапевт

«Головною причиною бути толерантним до представників ЛГБТ є усвідомлення нерівності прав.

Те, що у гетеросексуальних парах включено за замовчуванням, відсутнє у гомосексуальних. Заборона реєстрації стосунків тягне за собою ряд проблем: неможливість успадкувати майно на правах чоловіка (чи дружини); неможливість відвідати партнера, який потрапив в реанімацію; якщо в гомосексуальної пари є дитина, то у випадку смерті законного батька (мами) він може потрапити в інтернат.

Для ЛГБТ-спільноти один із способів нагадати про свої права є КиївПрайд, який відбудеться з 8 по 17 червня. У ньому беруть участь не для того, щоб продемонструвати свою сексуальність, а для того, щоб встановити діалог з суспільством і нагадати, що кожен має рівні права, прописані і гарантовані Конституцією. А для того щоб цей діалог відбувся, необхідно стати видимими.

Я психолог, і моє завдання допомогти тим, хто до мене звернувся, знайти свій шлях до щастя і реалізації. Я вірю, що здатність бути толерантним, цінувати і поважати різноманітність робить світ вільним, а людину – збагачує…»

То до чого я це все вела?

Шок! Сенсація! Страшне! ЛГБТ серед нас - і це нормально

Через сильну антипропаганду ЛГБТ в церквах, школах, сім’ях, телебаченні людям складно обдумати речі, до яких вони не звикли, явища, які раніше були під табу, складно визнати щось нормою, коли звідусіль звучить протилежне.

Масове наслідування так званих «традиційних цінностей» призводить суспільство до життя у вузьких рамках незнання та кліше.

В сучасному світі бути гомофобом, дискримінувати будь-яку групу, ігнорувати технологічний розвиток і свідомо закривати очі не «незрозумілі» явища – не ок! Заносити людей під один дах, ігноруючи особистість, навішуючи камінні хрести та ярлики – не ок! Прикриватись Богом, прадідівськими традиціями чи поняттям «як у всіх» – не ок!

Визначити власну думку, сформувати ставлення та остаточно вирішити щось – можна лише за умови достатньої освіченості, а не коли спрацьовує стадний інстинкт.

Мир, добро, розуміння, любов, чесність, толерантність та здоровий глузд – 7 заповідей адекватного суспільства. Сподіваюсь, ти теж живеш за подібними канонами і не накидаєшся на ЛГБТ з кулаками. 

Шеремета Аліна LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають