LVIV.COM

“Прем’єр-міністр бреше?”: огляд серіалу “Окуповані”

Прем'єр-міністр бреше?: огляд серіалу Окуповані
Євгенія Науменко

Інтерв’ю з такою назвою публікує журналіст Томас Еріксен – герой норвезького серіалу «Окуповані». Коротко: Росія окупує Норвегію з метою вплинути на внутрішньодержавну політику, зокрема не допустити, щоб партія зелених, яка у влади на чолі з прем’єр-міністром Яспером Бергом скоротила об’єми видобутку газу і перейшла на більш екологічну сировину – торій. Сюжет стрічки настільки нагадує українське сьогодення, що глядачі підозрюють сценариста в «засновано на реальних подіях». Проте, у Ю Несбьо ця ідея зявилась на 8 років раніше від прем’єри серіалу у 2016.


Яспер Берг вступає на посаду прем’єр-міністра, переповнений енергії та готовий до втілення головної мети своєї партії, яка привела «зелених» до влади – перехід з нафти і газу до видобутку торію для того, щоб подолати екологічні та економічні кризи в Європі.

День відкриття заводу з переробки торію він називає проривом не лише для Норвегії, але і для Європи. Але це виявляється наївним припущенням.

«Якщо Норвегія не змінить своєї лінії, то Європа має наміри вдарити торговими санкціями», – так заявляють політичні експерти.

Але Євросоюз пішов далі і обрав більш жорсткий метод тиску на Берга з допомогою Російської Федерації.

Після відкриття заводу високопосадовця викрадають російські спецслужби для того, щоб повідомити йому про волю Євросоюзу: Норвегія не повинна припиняти видобуток нафти та газу у Північному морі.

Берг йде на поступки. До того ж переглядає лінію розподілу з Росією у Північному морі, для того щоб Росія мала змогу розробити там нові поля видобутку. Судячи з усього, це гонорар росіянам від Євросоюзу за проведення операції.

"Прем'єр-міністр бреше?": огляд серіалу "Окуповані"

Журналіст Томас Еріксен працює в авторитетному норвезькому виданні «Новий час». Саме йому пощастило домовитися про ексклюзивне інтерв’ю з прем’єр-міністром. На час розмови з Яспером Бергом вже минуло 3 тижні з моменту окупації Норвегії, проте очільник уряду зауважує, що не слід використовувати терміни «окупація» і «окупанти»:

– Минуло всього кілька тижнів, і я можу сказати, що це лише питання енергополітики, щоби Європа отримувала нафту та газ.

– Але ви маєте визнати, що нам нав’язана політика, яка йде в розріз з тим, що власне ви відстоювали йдучи на посаду.

– Так. Я не можу продовжувати свою політику. Є різниця між тим, щоб бути в партії зелених, мріяти про чисте майбутнє і вести країну через кризу.

– Так ви визнаєте, що це окупація?

– Ні. Окупація – це прийняття на себе функції держу правління, військові і поліцейські функції, коли норвежці позбуваються громадянських прав. Це далеко від ситуації, що склалася! Я був вибраний прем’єром, щоб норвежці не сумнівалися в тому, що відбувається.

– А хто вам повірить після того, як ви зрадили свої ж принципи?

Згодом Еріксен публікує матеріал на основі інтерв’ю з прем’єром під назвою «Прем’єр-міністр бреше», в якому жорстко критикує його.

Якщо серіал «Окуповані», як переконує норвезького, європейського і американського глядача режисер Ерік Шольдберг, – це фікція, лише проектування вигаданого конфлікту, обраного з-поміж усіх глобальних, то для українців це сторінка історії. Правда з глобальнішими і трагічнішими наслідками. Але з тією самою діючою особою-агресором.

В день, коли розпочалися зйомки «Окупованих», в Крим вторглися війська Російської Федерації. Це була б гарна історія про натхнення, але ні. Сценарій до серіалу з’явився ще задовго до анексії півострова.

Сценарист серіалу, норвезький письменник Ю Несбьо презентував свою ідею ще у 2008 році.  Колеги йому відповіли, що проблема трохи роздута і надумана. «Російська окупація – звучить занадто фантастично? Але ж вони насправді не вбивають людей, вони просто приходять і показують, що ситуація під їхнім контролем», – відповів Несбьо.

"Прем'єр-міністр бреше?": огляд серіалу "Окуповані"

«Ми у Скандинавії багато речей приймаємо за належне, – говорить Несбьо в інтерв’ю The Guardian. – З уроків інших країн. Візьміть, до прикладу, Югославію. Слободану Мілошевічу знадобилось 6 місяців, щоб довести демократичну країну до громадянської війни. Відчуття, що ми у безпеці, і, що нічого не може раптово змінитися, – ілюзія. І це трохи лякає».

«Окуповані» стали найдорожчим телепроектом в Норвегії. Бюджет лише першого сезону становить майже 10 мільйонів євро. Перша серія вийшла в ефір на початку жовтня 2015 року.

Фільм заборонений до перегляду в Росії. Російське посольство в Норвегії заявило, що автори серіалу вирішили в гірших традиціях “холодної війни” полякати норвезького глядача неіснуючої загрозою зі Сходу, – пише BBC. “Хоча автори серіалу старанно підкреслюють недійсність сюжету, нібито він не має нічого спільного з дійсністю, мова в цьому фільмі йде про цілком реальні країни, причому Росії, на жаль, відведена роль агресора”, – наголошується в коментарі посольства.

На закиди і обурення російської влади режисер серіалу Ерік Шольдберг відповів у інтерв’ю Вашингтонському суспільному радіо, що це не засмучує і не ранить творців серіалу. «Це робота офіційної влади. Вони ж мають якось реагувати на серіал. Якщо вони думають, що ми залякуємо їх, значить певно вони повинні про це заявити. Але більшість глядачів в Росії і в будь-якій іншій країні усвідомлюють різницю між вигадкою і реальністю».

У квітні політичний трилер транслював український «24 канал». Озвучила серіал студія “Гуртом”.

Найголовніше питання, над яким творці серіалу змушують замислитися глядачів: «Що ви будете робити, як житель демократичної країни, якщо ваші права опиняться під загрозою?» Волею сюжету всі головні герої серіалу вимушені були обирати, що для них важливіше: власний добробут або доля країни.

"Прем'єр-міністр бреше?": огляд серіалу "Окуповані"

Прем’єр-міністр Яспер Берг розуміє, що на терезах його авторитет і амбіції та безпека країни. Спочатку він довго не вірить в те, що конфлікт зайде так далеко. Він запевняє усіх соратників, що такий стан речей ненадовго, але з кожним днем робить кроки назад і йде на поступки росіянам та Євросоюзу з благородною метою – зберегти лад в країні.

Ресторан Бенте, дружини згаданого на початку журналіста Томаса Еріксена, на межі банкрутства. Від закриття ресторану її рятує росіянин, який платить достойні гроші за аренду закладу на один вечір. Це, за іронією долі, відбувається в День Незалежності Норвегії. Заклад стає популярним серед російських окупантів. Ще й знаходиться напроти «штаб квартири» російської розвідки. Крім того, Бенте змушена ховати в ресторані друзів свого працівника, які разом із ним є нелегальними російськими мігрантами.

Ханс Мартін Дьюпвік, співробітник Служби безпеки Норвегії, спочатку був охоронцем прем’єр-міністра. Після того, як він рятує Ірину Сидорову, посла Росії в Норвегії, йому вдаєтьсяся отримати прихильність російської сторони. Після цього його призначають оперативним співробітником щодо запобігання та розслідування злочинів щодо російських громадян. І він виконує роль подушки безпеки для норвезького уряду і негласним посередником між Бергом та російськими окупантами. Дьюпвік має змогу працювати і на росіян, не роблячи шкоди своєму народові і контролювати та доносити про їхні плани і наміри норвезькій владі. Таким чином, він постійно ходить по лезу ножа, аби не зкомпроментувати себе з обох боків.

Окрему роль слід виділити організації «Вільна Норвегія». До неї залучені молоді, амбітні романтично налаштовані борці проти окупації і вже досвідчені в минулому – агенти норвезької розвідки, працівники спецслужб.

Так виходить, що у кожного на терезах  з радикальним опором стояло щось надзвичайно цінне і важливе: відповідальність перед народом, громадянська гідність, журналістський обов’язок, родинний добробут, людська солідарність. І всі вони вагалися, і всі зробивши вибір, ніколи не були певні в ньому на сто відсотків. І тільки той, кому нічого було втрачати, міг пожертвувати усім заради глобальної мети – збройного захисту громадян власної країни.

Режисер серіалу Ерік Шольдберг у інтерв’ю Screendaily  говорить, що другий сезон буде сфокусований на тому, як сучасні світові інституції  влади зараз вправно користуються можливістю маніпулювати правдою.

Із реальних фактів, цікаво,що вже кілька років поспіль в ЗМІ з’являються новини про те, що Норвегія має серйозні наміри конкурувати з Росією на ринку газовидобування. А на початку червня цього року радник міністра енергетики та вугільної промисловості Максим Білявський повідомив, що  Україна навіть зможе налагодити імпорт норвезького газу через Польщу у 2022 році.

Прем’єра другого сезону серіалу «Окуповані» призначена на осінь 2017 року.

Naumenko Eugenia LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають