LVIV.COM

Повага до людини не має залежати від форми статевого органа

Повага до людини не має залежати від форми статевого органа
Аліна Шеремета

Вже завтра – 8 березня. Доволі суперечливе свято з багатьма викривленнями в історії. В серпні 1910 року близько 100 учасниць Другої Міжнародної конференції жінок-соціалісток у Копенгагені підтримали пропозицію Клари Цеткін щорічно на початку березня відзначати День жінок, щоб привертати увагу до питання рівності прав.


З самого початку це не було святом чи «єдиним днем в році, коли жінка стає жінкою». Це був день, коли вони відверто заявляли про утиски і дискримінацію, влаштовували протести та мітинги.

Але минали дні, минали роки – і в кінці 60-х років минулого століття міжнародний день боротьби за рівноправність став днем весни, квітів, жінок-мам. Відбулось повне зникнення політичного контексту і перетворення на сімейний день, коли мама отримує любов, квіти, листівку і цьомчик. З часом жінки навіть зникли з листівок, їх витіснив головний об’єкт свята – тюльпани та мімози.

У кінці 80-х років СРСР зробив 8 березня днем вшанування “весни, вічної жіночності та кохання”. День, який мав демонструвати жіночу силу, повернули проти самих жінок. Цілорічна експлуатація та використання жінки мала виправдовуватись у цей день, оскільки її «захисник та голова сім’ї» задовольнив бажання своєї жінки бути бажаною та почутою. Сьогодні ситуація з таким неоднозначним днем досі не має єдиного ракурсу чи сприйняття. Люди схильні впадати в крайнощі і вибирати найрадикальнішу позицію.

Стереотипи

«Місце жінки на кухні», «Та який фемінізм – в країні війна і криза», «Раз феміністка – значить лесбійка», «А шо, жінкам бракує прав?», «Будь мудріша – потерпи, він же чоловік.», «Б’є – значить любить!» і блаблабла. Жінка, прагнучи бути «мудрою та терплячою», перетворюється на жертву власної жертовності.

Українці, як ніхто, обізнані в стереотипах: фразеологізми, «народні мудрості», розважальні шоу та популярна музика – все кишить застарілими, але актуальними досі упередженнями. Людина опиняється в заручниках жартів 95 кварталу та промов Жириновського. Це залазить в найпотаємніші кутки нашої свідомості, впливає на радикальні висновки та невдоволені коментарі. Тому, давайте без давайте – і до справи!

Феміністки – це не мужицькі жінки з небритими пахвами, які не готують їсти, проклинають чоловіків та прагнуть домінації. Підтримка фемінізму – це не явище фанатизму чи сліпого наслідування ідеології. Фемінізм – це не лише захист прав жінок чи активна боротьба. Це, перш за все, сестринство, підтримка, солідарність.

З цим розібрались? Поїхали далі.

Завдяки активістам пересічний українець вже розуміє, що сексизм – це не якась поза в сексі, а фемінізм – це не FEMEN. Українське суспільство повільним кроком наближається до європейських цінностей, повага до людини та міжособистісна рівність, право вибору і рішення – це норма. Сумна реальність спотвореної української масової свідомості не може оминути продвинутих активістів.

ЛГБТ-спільнота, феміністки, люди з інвалідністю та різні дискриміновані суспільством групи все частіше нагадують про своє існування та відстоюють власні права.

Фемінізм у Львові

Тож за що борються феміністки? Чи існує дискримінація жінок сьогодні? Які головні завдання перед ними стоять? Які найабсурдніші міфи щодо феміністичного руху існують? І «чи на часі це все зараз»? Учасниці «Феміністичної майстерні» у Львові розповіли про свій досвід.

«Феміністична майстерня як громадська ініціатива утворилась у червні 2014 року. Місія організації: Створення середовища, сприятливого для розвитку та самореалізації дівчат та жінок у Львові. Пріоритетні напрямки діяльності: впровадження гендерної рівності, зміна інформаційного поля; гендерна просвіта та підтримка дівчат-підлітків; підтримка ЛГБТ-людей.

Під фемінізмом ми розуміємо не просто покращення позиції жінки в суспільстві, а більш глибокі зміни соціальних норм, протидію різним формам дискримінації і насилля».

Повага до людини не має залежати від форми статевого органа

Аня Оксютович:

«Специфіка стосунків на Галичині певною мірою відображається у прислів’ї “не виносити сміття з хати”. Ми маємо цю рамку: жінку-господиню, яка працює, доглядає дітей, робить на кухні чудеса, пече смачні пляцки. Але як вона себе почуває? Виконання домашньої праці, яка не розділена з чоловіком і ніяк не оплачується, відбувається теж і в силу культурної звички, що це – справи жінки.

Є багато насторожуючи фактів. Так, згідно з законодавством, робочий тиждень – 40 годин. Минулорічне дослідження надає статистику, що одружена жінка, яка має двох дітей виконує хатні обов’язки близько 43 годин на тиждень. Коли ти опиняєшся між роботою та домашніми справами і постійно перебуваєш в напруженому стані рутини з хронічною перевтомою, в тебе немає часу на себе, на самовизначення, на самореалізацію. То хіба залишається час на себе? Але ж про це ж не прийнято говорити.

Повага до людини не має залежати від форми статевого органа

Одна з головних цілей феммайстерні: надати жінкам простір, де вони почуваються в безпеці і можуть говорити про свій досвід(насильства, дискримінації), зможуть отримати підтримку. Це теж наше завдання: говорити як почувається жінка, емоційний стан жінки, про її потреби.
Є багато жінок, які кажуть: я за права жінок, водночас є відчутна певна дистанція пов’язана саме з вживанням терміну «фемінізм». За останні кілька років бачимо позитивні зміни, зростає рівень освіченості у суспільстві, зникає упередженість щодо вживання термінів.

Повага до людини не має залежати від форми статевого органаРімма Колода:

«Часто можна зустріти закидони злобних коментаторів: «В країні купа проблем, економіка, політика, війна, а вам той фемінізм в голові. Це не на часі.» Для мене відповідь проста: якби не існувало фізичного насилля над жінками, щорічна статистика звернень з тяжкими ушкодженнями жахаюча, в середньому 15 тисяч щороку. Якби не пригноблювали постійно і всюди, якби не відмовляли в роботі, бо одружена, але ще без дітей (значить скоро народить, а там – декрет, а нам цього не треба), можна було б сказати й не на часі. Об’єктивація жінки – це позбавлення суб’єктності, грузити жінок на роботі, в чоловічому колективі, лєвою частиною справ, які стосуються «жіночих обов’язків» (помий посуд за всіх, зроби чайку, створити атмосферу в офісі і т.д.) – це неправильно. Повага до людини не має залежати від форми статевого органу.

Повага до людини не має залежати від форми статевого органаЮля Адмірал:

«Коли ти критично дивишся на існуючі суспільні норми, то стає очевидно, що багато з них не є раціональними та корисними для особистості. Часто саме з цих норм, традицій та правил і починаються конфлікти у суспільстві. Феміністки це критикують, за що отримують немало негативу від людей, які десь підлаштувалися, десь перетерпіли, а зараз не хочуть «розхитувати човна», щоб не погіршити ситуацію.

Ми стараємося впливати на існуючий контекст освітніми чи культурними подіями, своєю відкритою присутністю в публічному просторі. Щоб взаємоповага та рівні можливості для всіх стали новою нормою.

З мого досвіду люди можуть ставитися негативно до феміністок, поки не зрозуміють, що конкретно стоїть за нашими діями. Мова ж не про «занепад нації» чи «перетворення жінок на чоловіків», а про гідне ставлення, про доступ до можливостей, про самореалізацію.
Щодо свята 8 березня, серед феміністок є дискусії навколо, а єдиної думки немає. Хтось каже, що свято має поганий відголос з радянських часів і треба відмінити вихідний, забути про цей день, а феміністкам обрати нову дату.

Інші вважають, що вихідний на 8 березня якраз дає змогу жінкам скористатися можливістю проговорити те, що їх непокоїть тут і зараз. Обидві точки зору мають право на існування. Для мене відміна державного вихідного – не буде трагедією, проте я вважаю, що ми маємо його зберегти. Бо це лише один день на рік, коли жінки можуть зупинитися й побачити, в яких умовах вони живуть, і чи можна ці умови покращити. Це актуально.»

Тамара Злобіна, філософиня, головна редакторка “Гендер в деталях”:

«Після перемоги Євромайдану Україна стрімко європеїзується. Права людини, толерантність, емансипація – це європейські цінності, яких прагне і наше суспільство. До Майдану 8 березня було святом “тюльпанів і краси”, а феміністичні події можна було перерахувати на пальцях однієї руки.

Цього року – жіночі марші в кількох містах, і кілька десятків подій дуже різного характеру. Айтішники, освітяни, політики, профспілки і хіпстери говоритимуть про роль жінок сьогодні, проблеми, які все ще є, та як їх вирішити – наприклад, нерівність у зарплаті, дискримінацію при прийомі на роботу чи системне гендерне насилля»

Багато пересічних жінок розуміють, що заслуговують на повагу та увагу не один раз на рік, але продовжують дарувати одна одній букетики, цукерочки з шампанським, листівочки і піднімати тости «за нас жінок: сильних і мудрих». Очевидно, альтернатива 8 березня є. Знаючи історію, знаючи правду про насильство та відверту ґендерну маніпуляцію, ти можеш стати прогресивнішою.

Проведи цей день так, як було заплановано 108 років тому. Заяви про свої права, відвідай освітні лекції і познайомся зі своїми однодумцями, сходи на виставку, розкажи свою історію. Бо для того, щоб соціум сприймав тебе на рівні, щоб не відчувати на собі утисків та пригноблень, перш за все потрібно перестати дискримінувати саму себе.

Давайте разом творити в Україні суспільство толерантних, демократичних людей, які виходять за рамки радянської абсурдності та викидають консервативні погляди на життя.

Повага до людини не має залежати від форми статевого органа

Корисні сайти для освіти в питанні фемінізму та взаємоповаги в цілому:

  • https://genderindetail.org.ua/
  • http://update.com.ua/
  • https://femwork.org/
  • http://www.povaha.org.ua/
  • http://www.krona.org.ua/
  • https://www.facebook.com/clusterofinitiatives/
Шеремета Аліна LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають