LVIV.COM

Неочевидні очевидності – 4 важливі висновки з бізнес-мандрівки до США

Неочевидні очевидності - 4 важливі висновки з бізнес-мандрівки до США
Львівська бізнес школа УКУ
Блог Львівської бізнес-школи УКУ (LvBS). Про бізнес у всіх його аспектах.

«Напевно після кожної ділової, навчальної чи навіть неформальної поїздки питаю себе: «А що найголовніше ти зрозумів, що нового почерпнув?» Інколи відповіді на ці запитання дуже очікувані, ба, навіть при розповідях близьким чи друзям чуєш: «Це ж було очевидно». Але ні, явні речі зазвичай зовсім не такі, і тут головне не просто бачити, а й розуміти їх природу. Тому варто щоразу запитувати себе: «Чому це так просто та очевидно, але я цього ніколи не робив, не розумів, не бачив?». Тож, 4 очевидності, які я привіз з США, про які всі знають, але, хай їм грець, не роблять нічого з цього всього».


У межах навчання на магістерській програмі MSc in Innovations and Entrepreneurship у Львівській бізнес-школі УКУ (LvBS), четверо учасників програми вперше вирушили у study tour до США, аби зрозуміти, як шукати партнерів за океаном та отримати досвід у спілкуванні з американським бізнесом та університетами. Віктор Павлучинський, співзасновник компанії Devlight IT, що займається розробкою програмного забезпечення для Android, був серед них. Раніше Віктор працював розробником у компанії MakeApp, був співзасновником Tablets.if.ua (інтернет-магазин комп’ютерної техніки); СЕО стартапу Louddly. Про головні інсайти подорожі він розповідає далі.

Неочевидні очевидності - 4 важливі висновки з бізнес-мандрівки до США

Прототип

Нікому не потрібен твій прототип, якщо це не ракета, що вже вчетверте вибухає при спробі злету. Під час зустрічей з інвесторами та консультантами, жодного разу, жоден співрозмовник, не захотів подивитися на прототип, архітектуру, дизайн, колористику нашого продукту. Нікому не було цікаве інноваційне рішення, та яким чином воно буде реалізоване. Всі ставили одне найважливіше запитання: «Скільки людей зараз користується вашим сервісом?» Прототип – це готовий продукт, який вирішує проблему користувача, цим рішенням скористалася або досі користується певна кількість людей.

Не важливо успіх запуску, технологія, адже зафейлити краще, ніж не зробити нічого. Тож, від нас чекали готового продукту, який заробляє або поки витрачає гроші, і от що можна назвати справжнім прототипом. Інвестору цікаво, як поводить себе продукт на ринку, як його сприймають живі люди, чи розуміє команда, що вона робить, а не дизайн веб-сторінки чи додатку. Тільки тоді, коли ви йому дасте ці відповіді, підуть запитання про дизайн, архітектуру, технології та інновації.

А що ви насправді робите?

Коли ми чули це запитання, то відповідали: «Платформу, що дозволяє…». Складалося враження, що співрозмовник чує: «Бла-бла-бла» і у відповідь – багато уточнюючих запитань. Чому ми не змогли пояснити одразу? Що ж ми робимо та чому нас не розуміли з першого разу? Ваш співрозмовник, скоріш за все, не компетентний у вашій сфері та, ймовірно, не до кінця розуміє проблему, тому і не може оцінити рішення. Якщо розпочинати одразу з рішення, співрозмовник не зрозуміє майже нічого.

Тож спочатку проблема, тоді рішення у дуже доступній формі, у вигляді історії з життя, яка, наприклад, може бути близькою для співрозмовника. Якщо ви чітко не розумієте позиціонування продукту, над яким працюєте, не до кінця можете пояснити, що ви робите, не можете виділити чітко головну і побічні проблеми, то ви й не зможете зрозуміло відповісти, що ви насправді робите. До речі, якщо у вас не вийшло з першого разу, нічого, адже, щоб сформулювати прості і зрозумілі два речення про продукт, потрібно витрати щонайменше 200 годин.

Підприємництво

Мені здалося, що в США – усі підприємці, навіть наймані працівники. Мотивація у них не просто заробити грошей, чи «працювати на дядю». Вона – дуже проста і зрозуміла: «хочу змінити світ, і, якщо це можливо зробити на найманій роботі, то чому б ні». Дуже альтруїстично проте, мабуть, правильно.

Тут, якщо ти провалив п’ять компаній, загубив ще 10 стартапів, при наступній спробі отримати інвестиції на нову ідею шанси у тебе в рази вищі, ніж якби ти прийшов до інвестора без жодного провалу за плечами. Підприємці у США не бояться програвати, експериментувати, ризикувати, інвестувати у розвиток. За одного битого двох небитих дають. У цьому світі краще бути в синцях і з милицями, але не здаватися ідеальним!

Баскетбол

Chicago Bulls vs невідома команда – і повна зала вболівальників.

Що у нас найважливіше на футбольному матчі? Певно, сам матч. Що найважливіше на баскетбольній грі у США? Зовсім не гра, а атмосфера, шоу, символіка клубу від ніг до голови та хот-доги. Я не великий фанат баскетболу, проте випав шанс побувати на справжній грі. Там я почув, що ті дві команди вже давно погано грають, та й імен баскетболістів вже ніхто не пам’ятає. Та тут історія не про це, а про маркетинг, гроші, позиціонування та найголовніше – БРЕНД.

Кожен, просто кожен, хто хоч раз був на грі, мав на собі елемент символіки: від футболки до… Магазин, який зустрічає вболівальників при вході, не виглядає як радянська крамниця сувенірів, він нагадує Apple Store і справляє відповідне враження. Американці будують бренд усього, що вони роблять, з такою силою, що в кожного американця є футболка чи кепка, светр чи рукавиці з емблемою улюбленої команди. Тут баскетбол чи футбол – це не про гру, це про шоу, знову ж таки, бренд та атмосферу. Уболівальники, навіть сидячи вдома за телевізором, одягають футболку улюбленої команди. Сильний бренд = продаж брендованої продукції = 50-80% бюджету команди чи університету.

Що мені далі робити?

Та все, що було написано вище!

  • Спочатку працюйте над продуктом, який буде потрібний людям, і запускайте його в найкоротші терміни.
  • Паралельно працюєте над «лаконічним» позиціонуванням, щоб «у двох словах» пояснити, що ви робити, а це – найскладніше.
  • Помиляйтесь, дуже багато разів помиляйтесь. Але після цього «не хапайтесь за голову» і не тікаєте від проблем після помилок. Не плачте. Можете день-другий посумувати, і знову до роботи. Виправляєтесь, змінюєте напрям, ідіть далі і не зупиняйтесь!
  • Будуєте неймовірно сильний бренд на основі всіх вищезазначених пунктів.

Нічого нового, все очевидно, але якщо ви вже все прочитали, то піднімайтесь зі свого крісла і подивіться, чи все у вас працює. А, головне, подумайте, чи можете ви відповісти на запитання: «А що ви насправді робите» – двома реченнями?».

8 грудня Львівська бізнес-школа УКУ та Центр підприємництва УКУ запрошують на Ideas Lab «Бізнес-мандрівка у США: їжа, культура та пошук партнерів». Своїм досвідом після двотижневої подорожі до Чикаго та Нью-Йорка поділяться учасники магістерської програми з інновацій та підприємництва LvBS. Прийти на подію.

Lviv Business School (LvBS) LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають