LVIV.COM

Лідерство: інструкція для застосування


Лідерство: інструкція для застосування

Ольга Марущак

AIESEC LC Lviv

Лідери надихають на дії. Дають зрозуміти, що в тому, що вони роблять, є сенс. Вони реалізовують мрії тому, що змушують в це повірити інших.


Відкрию тобі величезну таємницю: Мартін Лютер Кінг, Стів Джобс, Ілон Маск – усі ті, що ми позиціонуємо їх як лідерів, не народились такими. А стали. Тож і для тебе нема нічого неможливого. Так-так, навіть якщо ти інтроверт і боїшся попросити передати за проїзд. 

Лишень поняття лідерства у нашій інформаційній ері має стільки значень і відтінків, що просто не уявляєш, як правильно це розвинути.

Автор цієї статті бажає не засмічувати поле зору всеможливими мотиваційними цитатами, від яких вже виробився імунітет у всіх читаючих. Давайте тут розглянемо лідерство крізь призму повсякденного життя. Ну, погодьтесь, усе велике починалось з малих кроків. Тож поза гучними гаслами мають бути доступні кожному речі. Адже насправді нас лякає велика сила невідомого, необізнаність того, що насправді можливо досягнути.

Отож, до назви статті. Які в нас є пункти?

1. Основа всього, та й першопричина усіх наступних написаних абзаців – відповідальність. 


Розуміння відповідальності найперше за свої думки та вчинки. З цього випливає контроль над собою. Направду, це кропітка праця, за яку з/п не отримуєш. Як це перевірити? Ти можеш прийняти участь у челенджі, що розпочав Вілл Боуен. Суть така: ти одягаєш фіолетовий браслет (його спеціально купують, проте ти ж можеш взяти будь-який, це не принципово) і носиш його 21 день, за умови, що виключаєш ниття, скарги і осудження зі свого життя.

Зірвався? Переодягаєш на іншу руку і починаєш заново. Ти почнеш контролювати своє світосприйняття, більше того, зробиш його більш позитивним, а отже і оточення з яким активно спілкуєшся.

Як ти поводишся у стресових ситуаціях? Впадаєш у паніку та шукаєш винних? Насправді, спробуй взяти ситуацію під контроль, і ти побачиш, що проблеми – це всього лиш привід знайти можливості для розвитку. Прийми за «дано», що у всіх бідах немає винних у зовнішньому світі. Якщо план цього не передбачав –не засмучуватись, подолати новостворені перешкоди і тоді працювати на результат. Окрім того, що зростає впевненість у собі, так ще й люди до тебе потягнуться.

2. Дотримуйся своїх принципів, у великому чи малому.

Вони є у кожного, ну справді. Подумай про те, що турбує тебе найбільше, що зачіпає, на що ти не можеш закрити очі. І відстоюй це. Знаєш, чому у книзі Чака Паланика «Бійцівський клуб» Тайлер (той, що його зіграв Бред Пітт) виступає справжнім лідером? Та тому, що йому не байдуже на справу, якою він займається, а отже він бере ініціативу та діє заради відстоювання свого. На інше – нема надмірної уваги, тож зберігаються сили для найважливішого. Розбуди внутрішнього Тайлера у собі, спробуй діяти згідно з переконаннями, що для тебе важливі.

3. Взаємодій з іншими у формі взаємовигідного збагачення, а не енергетичного паразитування.

Не знаєш, як це? Твої однокурсники чи колеги по роботі – це твоя команда, з якою можна досягти кращих результатів, аніж самому. Чи зустрічав ти раніше таке поняття, як «Активне слухання»? Це такий навик, що навіть включений у топ-10, що визначає успіх (за висновками економічного самміту у Давосі). Ти можеш спробувати його з будь-ким.

Умова така: протягом розмови спробуй повністю проникнутись становищем свого співрозмовника, зрозуміти його внутрішню мотивацію і його цінності. Зробити це можна з допомогою відкритих питань, відповіді на які насичені інформацією та переживаннями людини.

Жодних повчань, заперечень і нав’язливих перебивань. Таким чином, людина відчує взаємозв’язок та відкриється по-новому. Як думаєш, чи побачить вона в тобі лідера в такому випадку? А чи легше тобі буде надихнути на дію людей, мотиви яких тобі відомі?

4. Шукай глибокий сенс. Кожна твоя дія, новизна, що ти привносиш, має потенціал змінити життя іншої людини.

Твоя відкритість, справжність, активність – ось що має значення. Якщо відчуєш себе лідером – зможеш відкрити щось нове і в кожній людині. Адже саме ти визначаєш значення кожної зустрічі у житті. Ти можеш урізноманітнити дозвілля, зайнятись благодійністю чи волонтерством та просто подивитись, як і що працює на практиці. Ти береш відповідальність за свій успіх, за час, що ти приділяєш, за людей, яким ти довіряєш, і за шлях до мети, яким крокуєш. Приймаєш рішення витримати удар чи змінити повністю хід роботи. Береш відповідальність, якщо вирішуєш розвернути на 90 градусів.

Зрозуміло, що це саме по собі не розвивається, від того, що ти просто хочеш, а, можливо, ще й боїшся. Це все дії, помилки, а отже й досвід. Якщо приймаєш вигідну пропозицію і починаєш робити те, чого раніш ніколи не робив – ти вже лідер. І як тоді не почати бажати більшого?

Ольга Марущак LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають