LVIV.COM

Як стати учасником програми Work&Travel і вижити

Як стати учасником програми Work&Travel і вижити
Анастасія Хмельовська

Напевно вже кожен чув про Work&Travel – програму міжнародного культурного обміну для студентів. Канікули з користю, вивчення та практика англійської мови, справжнє американське життя , яскраві подорожі та незабутні враження! Звучить заманливо, але завжди є щось, що приховують рекламні слогани. Ніхто не говорить про те, що за умовами програми студенти повинні працювати приблизно два-три місяці, як звичайні американці, а працюють американці, наче роботи. Їм, зазвичай, не дозволено сидіти, вони носять важкі підноси, а деякі з них працюють з 7 ранку до 2 ночі 😱


Мене звати Анастасія, я вже двічі була учасницею програми Work&Travel. Я провела два незабутніх літа у США і хочу поділитися власним досвідом, адже завжди є те, про що не розповідають агенти у компаніях-посередниках програми.

Тобі є 18? Ти студент стаціонарного навчання? В тебе непогана успішність? В тебе є зайві три тисячі доларів? В тебе вже є кілька штампів у закордонному паспорті? Ти володієш англійською на рівні В1? Ти готовий поєднати відпочинок та роботу? Якщо ти відповів «так» на всі питання, тоді вітаю! У тебе є шанси стати учасником цієї програми. Але не думай, що американське літо тобі гарантоване. Підготовка до програми – це тривалий процей, який займає кілька місяців, коштує пару тисяч доларів та кілька сотень тисяч нервових клітин.

Отже, перший і найважливіший крок – пошук компанії-посередника, яка допоможе тобі з документами та вакансією.

Особисто я користувалася послугами франківської компанії, яка є і у інших містах. Звичайно, за рекомендацією тих, хто вже був учасником програми. Маєте знайомих, хто вже був учасником програми? Якщо так, тоді саме такі люди – найкращі порадники.

Вибір роботи

Перш за все, ви підписуєте документи, оплачуєте перший внесок і отримуєте список вакансій. Вибір роботи – це найважливіша частина програми. Від обраної вакансії залежить, чи будете ви у перспективі заробляти достатньо грошей для щоденних витрат, а в ідеалі – для подорожей Америкою.

На цьому етапі важливий ваш рівень англійської. Я двічі обирала роботу у ресторанах. Для тих, хто не зовсім володіє англійською, рекомендую вакансії food runner або busser. Food runner – той, хто відносить їжу. Busser – той, хто прибирає столи. Для володарів рівня B2/A1 варто працювати як server, тобто, офіціант. Саме на такій позиції пощастило працювати мені.

Як стати учасником програми Work&Travel і вижити

Для американців привітність офіціанта важливіше, ніж смачний бургер

 

Якщо у вашій уяві офіціанти прибирають столи, приносять замовлення, то в США обов‘язки дещо інші. Головне завдання – це спілкування з клієнтом. Вже як додаткові обов‘язки –  принести напої та замовити їжу, яку відносять food runners. Офіціант повинен стати другом для клієнтів, спілкуватися з ними і , паралельно, слідкувати, щоб на столі було правильне замовлення .

У Америці майже у всіх закладах є refills – безкоштовні оновлення напоїв. Тобто, якщо ти замовив колу і випив її, тобі принесуть нову безкоштовно. І не один чи два рази, а доки ти не вийдеш із закладу. Це зайвий стрес для офіціантів, але це досить цікавий нюанс американських закладів.

Ще одним завданням офіціантів є проведення оплати. Тут вже ви отримуєте свій головний заробіток – чайові. Американці, зазвичай, залишають не менше 10-15%, але клієнт завжди має право вибору. Іноді можуть не залишити, але таке буває вкрай рідко. Особисто зі мною траплялося кілька разів, коли я дійсно “запорола”. Іноді можуть залишити більше чайових, ніж сам рахунок. Бувало і 100 доларів, і 150. Все залежиь від вашої посмішки і гарного настрою відвідувачів.

Позиція офіціанта трохи виснажлива, адже доводиться працювати з людьми, а не з мовчазними підносами чи посудом, але, водночас, найприбутковіша і найвеселіша. А ще, саме так ви зможете дійсно імпрувнути свій інгліш.

Шукайте роботу на узбережжі

Крім позицій у ресторанах, є робота в готелях (housekeeper), у супермаркетах, сувенірних магазинах (cashier/restock) та у аквапарках (lifeguard). Для довідки: майже всі вакансії будуть у туристичних містах, адже саме там потребують працівників лише на літо. Для роботодавців студенти програми W&T – це чудова можливість знайти працівників швидко та якісно.

Моя особиста порада – шукайте роботу на узбережжі. У вихідні ви завжди зможете піти на пляж та покупатися в океані, а ввечері зможете влаштувати вечірку з іншими студентами. Завжди є куди піти та чим зайнятися.

Як стати учасником програми Work&Travel і вижити

Працююать американці наполегливо, що для європейців трохи незвично

Після вибору роботи, починається період, коли ви збираєте необхідні документи, проходите співбесіду з роботодавцем (зазвичай, через Skype). Нічого важкого. Все, зазвичай, проходить вдало. Також вас чекає співбесіда із представником вашого спонсора. Теж нічого особливого. Якщо у двох словах, то спонсорська компанія – це ваш захист і допомога у США. Вони зустрічатимуться з вами, щоб детально розповісти про житло, роботу і т.д. . Саме до представників спонсорської компанії ви звертаєтеся у випадку, якщо вам потрібна допомога. Хоч мені зі спонсорами не щастило, адже вони не виконували свої функції, але в ідеалі їх робота мала б виглядати саме так.

Після довгого періоду підготовки документів та проведення співбесід, ви дістаєтеся наступного пункту – вам надсилають омріяний job offer і ви готові до співбесіди з американським консулом. А тут починається найважливіше. Саме 5-тихвилинна співбесіда вирішує, чи проведете ви омріяне літо в Америці, чи втратите більше тисячі доларів та залишитеся на території неньки. Але про це згодом.

Анастасія Хмельовська LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають