LVIV.COM

Будьте обережні – шахрайство😱 Як вибрати ІТ школу?

Будьте обережні - шахрайство😱 Як вибрати ІТ школу?
Kris Kosyk

Сьогодні навчання для ІТ є дико прибутковий бізнес. Попит настільки перевищує пропозицію, що люди створюють ІТ школи різного гатунку щодня, навіть не заморочуючись про якість. І знову ж таки, через шалений попит, навіть самі кончені школи будуть мати повний набір кожного разу💩 Так часто слово «халатність» я ше не використовувала ніколи, як тепер😱


Після мого недавнього посту, мене почали питати мої рекомендації щодо конкретний шкіл. І розглянувши декілька, я зрозуміла, що можу з вами поділитися своїм методом, як можна оцінити будь-яку школу на “тест чи є ця школа псевдо-ІТ, яке хоче загребти бабла, і їм на вас пофіг”

По-перше потрібно знати, що є три типи шкіл, які проводять ІТ курси:

(1) ІТ-школи від великих компаній типу SoftServe, Eleks, Epam, які люблять свої курси називати університетами для зовнішнього маркетингу та піару. Ціль таких шкіл полегшити, для постійно ростучих компаній, своє кадрове питання. Українське ІТ переконалось, що державні університети не в стані випустити нормальних спеціалістів, які зразу після випуску готові приступити до роботи. Ці юні спеціалісти знають (або мали би знати) основи програмування, проте дуже рідко знають як працює ІТ загалом, тим більше як працювати на проекті і щось створювати. Тому були створені такі програми, щоб за короткий термін можна було підготувати людей до базового існування в компанії без тупих питань. З часом ці курси почали використовуватись для людей які не мають профільної освіти, але хочуть перекваліфіковуватись в ІТ, і теж допомагають кадровому питанню (де взяти стільки спеціалістів щодня???😱). Для цього були розроблені тести для того, щоб визначити потенціал людини, і прийняти рішення чи вийде в неї перекваліфікуватись (тести на логіку, математику, англ і т.д.). Після такого навчання ІТ компанії хочуть взяти якнайбільше випусткників на роботу, деколи на інтернатуру, деколи зразу на роботу. І через таку мотивацію, ІТ компанії зазвичай такі програми роблять безкоштовними, оскільки ці курси вирішують їх власну проблему з нестачею кадрів. Так, відповідно це все інснувало роками, доки ІТ не взірвалось і на курси почали хотіти йти ну дуже багато людей, і тому деякі компанії вирішили запускати додаткові платні курси, вже без якихось гарантій по подальшій інтернатурі (бо їх змотивували школи типу #2).

(2) Сумнівні ІТ-школи від людей які колись читали курси в великих компаніях, або просто які типу самі мудрі. Багато людей побачили великі гроші, які можна зрубувати з людей, які хочуть попасти в ІТ, і того швиденько організували безкінечний список ІТ шкіл з різними дурними англійськими назвами. Зазвичай це ті самі курси як і в великих компаніях, з яких і прийшли ці горе-викладачі, без жодних інновацій або свого підходу. Саме ужасне це коли такі школи тупо брешуть про стажування в ІТ фірмах, або гарантоване працевлаштування. Максимум це вони допоможуть зробити фігове резюме і дадуть список HR e-mailів всіх ІТ фірм Львова (або іншого міста України). Чим заманюють такі програми, це тим шо зазвичай умова для поступлення це тільки $$$ за оплату, тобто не треба готуватись для поступлення, як в школах типу #1. Проблем з таким підходом дофіга. Програма великої компанії, навіть якшо вона фігова, є розрахована на то шо людину базово навчать існувати на проекті і знати купу неписаних правил. Зазвичай на інтернатурі видно, чи в людини взагалі працює правильно голова, і чи її можна брати на роботу, де відповідно є купа наступних корпоративних програм, які дозволяють людині вчитись і розвиватись далі.

А от зазвичай сумнівні ІТ-школи викликають в людей те саме відчуття тотального сконфуження, що і державний університет – є купа непанятної начитки, нічорта не ясно, дають в кінці бумажку, на яку всім плювати, і людина далі не знає шо робити. Такі школи беруть ітак дурнувату програму викладання, яка дає загальні уявлення про шось, розказують про купу важливих речей галопом, і тільки в кінці навчання роблять горе-практичну частину. Як це може допомогти в працевлаштуванні, мені неясно.

Що потрібно розуміти так це, що ІТ курси мають з людини, без жодного знання чи досвіду в ІТ, зробити Junior-level спеціаліста. Тобто по закінченню людина має бути дуже ефективна машина, в обмеженій кількості сегментів. Наприклад, якщо взяти курс QA/QC, то з цілого списку того з чого складається тестовий процес, спеціаліст-початківечь має вміти (1)розуміти з чого складається процес і які там є учасники; (2) вміти проаналізувати requirements (тобто як мінімум знати англійську на рівні intermediate, бо це все буде описано англійською); (3) вміти написати тест кейс до прочитаного requirement; (4) по команді вашого менеджера провести тестування по тест-кейсу і (5) внести знайдений дефект в систему. І ВСЕ – ви не будете писати тест плану, не будете робити traceability matrix, плюс будете використовувати SQL запити ТІЛЬКИ якщо того буде вимагати ваш проект. Тому програма навчання наприклад тестування власне має фокусуватись на тому шоб:

(а) пояснити вам як робляться проекти в ІТ, як називаються які ролі, шо таке SDLC і дай Бог це пояснювати на прикладі Agile, а не waterfall яким вже ніхто нормальний ніц не робить, але більшість програм далі вчать (бо вкрали їх в еру waterfall)

(б) фокусуватись на набитті вашої руки самих частих функцій, які з вас будуть питати: написати тест кейс, протестувати його і занести дефект

(в) навчити вас як швидко отримувати знання які будуть потрібні для вашого проекту: наприклад ви на курсах тільки тестували веб-аплікації, що робити коли ви прийдете на проект а там треба тестувати мобільну аплікацію, або взагалі сервер. ви маєте вміти шукати знання яких вам буде невистарчати, це тепер буде ваша постійна реальність, бо в ІТ вічно шось виходить нове

І якшо ви зразу бачите, шо програма є по модулям з 10-20 годин про купу непанятного гавна, яке по-перше неясно як вони планують покрити за такий короткий термін, а по-друге з вас зробить непанятного спеціаліста рівня вікіпедії про все і про ні про шо. За таким рівнем знань точно не варта йти, і ше й платити немалі гроші, такий рівень можна просто нагуглити!

Зазвичай такі школи роблять ідіотську начитку, і навіть не вимагають щоб ви прийшли з своїм ноутбуком, або переймаються забезпеченням вас коп’ютером для практики з першого дня (бо деколи самі арендують прості приміщення). А ви пам’ятайте – навчання в ІТ не може бути на папері.

Так само такі школи ніколи не говорять вам про то, шо вони вам нададуть програмне забезпечення, яке вам потрібне буде для навчання (та і для проектів загалом в подальшому!!!). Так наприклад сьогодні я побачила в описі однієї школи на курс «фронт-енд» що вони за 16 академічних годин планують вам повністю розказати про UI/UX основи і розробку сайту за допомогою програм Adobe Illustrator, Axure RP, Adobe Photoshop, Adobe After Effects🤦🏻‍♀️ По-перше я не розумію нашо дуже фор фронт-енд девелоперу розказувати про UI/UX (шо взагалі вже є застарілий термін, але ок🤦🏻‍♀️), і дурити їх шо вони будуть в стані шось класне зробити без дизайнера, а тим більше брешуть шо за два дні можна освоїти пакет Adobe… плюс я впевнена шо люди навіть не проінсталюють цю програму під час навчання а просто будуть втикати на слайди спікера. Ну а загальне питання – ви колись бачили вакансію на джуніор фронтенд-девелопера який має намалювати сайт???🤷🏻‍♀️ В підтримку моїх слів ось шо видав google search на «вакансії junior front end developer у Львові»:
Будьте обережні - шахрайство😱 Як вибрати ІТ школу?

Як ви бачите Adobe ніхто не потребує, зато потребує купу речей, яких людину на зазначених курсах вчити не будуть.

Так само дуже легко побачити дурнувату програму по test automation: коли готують недо-програмістів, замість того шоб весь курс просто вчити автоматизації реальних тест кейсів з обраною тулою автоматизації в циклі continuous integration. І якшо тула якій вас вчать це не Selenium, то це напевно дійсно дурня, а не курси😂

Загалом, в таких програмах видно просто КУПУ матеріалу, за дуже мало годин, і без якоїсь чіткості в практичних завданнях, особливо в вирішенням якихось практичних задач під наглядом ментора.

А найсмішніше ше загалом підхід до викладання. Чомусь основи SDLC зазвичай викладають на курсах тестерів, так ніби девелоперами не важливо розуміти як ведеться розробка продукта.

Швидкий тест на якість школи, яка тим більше вже існує давно, це чи є в них курси підвищення кваліфікації, ну там підвищення кваліфікації java developer, або курс на QA lead, або на архітектуру. Якшо ні, то скорше всього це одноразові-курси: люди раз пішли, і заріклись ше раз сходити, того всі курси є виключно базового рівня, бо людям нема з чим порівнювати.

(3) Класні ІТ-школи від людей, яких замахало, що деякі люди наживаються на тих хто хоче попасти в ІТ, і вчать їх фігні. Такі люди як я, які давніше в індустрії, і в яких просто серце розривається щодо тої халтури, яку мутять горе-школи за великі гроші (деколи люди позичають гроші на навчання!!!!), створюють нові освітні проекти. Вони завжди короткі, інтенсивні і націлені виключно на результат! В таких школах курси є прив‘язані до експерта, де людина дійсно шарить, і це видно і по її LinkedIn профілю, і по її постам в власному Facebook. В таких школах кожна лекція має практичне завдання, проектна частина займає мінімум 50% програми, обов‘язково з першого дня просять принести свої компи, або надають такі в власних аудиторіях. Вам ніхто не обіцяє гарантованого працевлаштування, вам обіцяють фах і важку працю! Таких шкіл мало, плюс хороші експерти зазвичай коли починають співпрацювати з школами другого типу, для покращення їх програм, стикаються з ідіотизмом, бюрократією, і ханижнічєством, і перестають викладати😭 Але я вірю шо їх буде ставати все більше, бо доколє!

Тому, даю вам кроки, які варта зробити коли обираєте школу для навчання:

  1. Перегляньте список експертів, а особливо того хто має вам читати курс. Подивіться на досвід в LinkedIn, погугліть людину загалом, часто можна скласти атлічну уяву про експерта, наприклад якшо він/вона така афігєнна то чого не виступає на жодній конференції?🤔
  2. Подивіться чи то шо будуть викладати на курсах, відповідає вимогам вакансій на ринку сьогодні!!! Дивіться на сайтах типу robotа.ua, або на сайтах компаній які вас цікавлять
  3. Вчіть англійську, без intermid рівня вас нікуди не візьмуть, які б афігєнні курси не були
  4. Подивіться чи раптом курс просто не стиряний з якоїсь великої компанії😉 і тоді просто тікайте😂
  5. Питайте в лоб: а шо я буду вміти після курсів? на яку роботу зможу піти? покажіть в неті вакансії на які я зможу подаватись – вимагайте чіткості і ясності вашого майбутнього фаху
  6. Школа, яка обіцяє вас зробити project manager без жодного досвіду в ІТ, є дурна кантора🤦🏻‍♀️
  7. Дуже розпитуйте за практичну частину – найбільше в ІТ вчишся на практиці. Якшо там начитка йде 4 місяці і аж потім тобі дають 2 тижні реально перевірити здобуті знання на проекті, то гавно таке навчання. Практика має займати більше 50% в любому курсі
  8. Якшо школа говорить про стажування і гарантоване працевлаштування, то впевніться що це не просто то шо вони вам дадуть список e-mailїв куди висилати своє резюме😂
  9. Класне тестове питання це «по закінченню вашого курсу, чи знань мені буде досить щоб здати зовнішнє тестування, для підтвердження здобутих знань? І якшо так, то яких?» Школа яка не може внятно відповісти на таке питання є повне фуфло! Бо навіть вам сказати шо «після наших курсів знань буде недостатньо але ше можна довчити ось це і це, і тоді можна здати ось такий сертифікат», це є хороший рівень і переймання вашою професійною долею

Дуже насмішили мене переваги деяких шкіл, шо вони зроблять вам фото на резюме😂😂

Загалом порада така: досліджуйте, перепитуйте, розумійте де йдете і що отримаєте вкінці! Якщо вам зле пояснюють ше на фазі відбору на навчання, то повірте під час навчання вам ясніше від таких «експертів» не стане😂

 

Більше текстів від Кріс можна знайти на її Telegram каналі Shit I know🤔

Kris Kosyk LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають