LVIV.COM

Основи інтернет-маркетингу для бізнесу, націлені на якісний результат

Основи інтернет-маркетингу для бізнесу, націлені на якісний результат
Львівська бізнес школа УКУ
Блог Львівської бізнес-школи УКУ (LvBS). Про бізнес у всіх його аспектах.

Віртуальний простір проник у кожен аспект нашого життя, але дехто з нас чомусь досі недооцінює його роль для розвитку власного бізнесу. Учасниця групи MSIE5 Магістерської програми з інновацій та підприємництва Львівської бізнес-школи УКУ (LvBS) Альвіна Бургазлі у своєму блозі розповідає про неминучість інтернет-маркетингу для будь-якого бізнесу.


Складові правильного інтернет-маркетингу

Блог інноваторів: Про основи інтернет-маркетингу для бізнесу, націлені на якісний результат

Wikipedia визначає поняття інтернет-маркетингу як «практику використання всіх аспектів традиційного маркетингу в Інтернеті, яка зачіпає основні елементи маркетинг-міксу: ціна, продукт, місце продажу і просування; основна мета — отримання максимального ефекту від потенційної аудиторії сайту». Сучасний інтернет-маркетинг – це комплексна та різноманітна діяльність, набагато ширша, ніж набридлива реклама та неестетичні банери, як може здаватись пересічному спостерігачу.

Для правильного використання усіх можливостей інтернету, варто розібратись з пошуковою та технічною оптимізацією сайту, контекстною рекламою, маркетингом у соціальних мережах, дізнатись значення термінів «партизанський маркетинг» та «репутаційний менеджмент» і оволодіти ними, дослідити чимало сторонніх сервісів, навчитись працювати з контентними та поведінковими факторами, а також заговорити мовою аналітики – як своєю рідною.

Чи можливо здійснювати всю описану діяльність власноруч? Не обов’язково, а точніше, навіть небажано. Але необхідно хоча б на початковому рівні зрозуміти кожен її аспект.

Умовно можна розділити весь перелік на кілька частин:

 • те, що стосується безпосередньо сайту;
 • реклама;
 • соціальні мережі;
 • зовнішній контент-маркетинг;
 • додаткові можливості.

Робота з сайтом

Очевидно, що сайт має бути одним із основних каналів продажу для більшості бізнесів, адже завдяки цьому засобу можна отримати «безконтактні» конверсії, але для створення ефективного сайту необхідно бути готовим до проведення масштабної роботи і витрати значної кількості ресурсів – як фінансових, так і часових.

Окрім дизайну, юзабіліті (зручність для користувача) та функціональності сайту, варто звернути увагу на SEO (search engine optimization), межа діяльності якого, насправді, виходить далеко за межі роботи власне з сайтом.

Пошукова оптимізація – це комплекс заходів, які проводять заради так званого органічного просунення конкретного сайту на сторінках google та/чи інших пошукових систем. Необхідно зазначити, що цей маркетинговий інструмент є найбільш ефективним для більшості бізнесів, так як пропонує найдешевший канал лідів, але потребує значних ресурсів, а перші результати можна побачити не раніше, ніж через півроку регулярної кропіткої роботи.

Пошукова оптимізація працює, як інертний маховик, який важко розкрутити на початку, але з часом його діяльність потребує все менше зовнішнього втручання. Розвиваючи сайт, необхідно також звернути увагу на сторонні сервіси, які дають змогу легко імплементувати додатковий функціонал, наприклад:

 • «розумні» форми для збирання контактів користувачів;
 • чати для впровадження онлайнових консультацій;
 • calltrack та callback-віджети для розширення воронки продажу;
 • тригерні email-розсилки для зменшення кількості «забутих кошиків».

Контекстна реклама

Розглянемо інший важливий аспект інтернет-маркетингу. Для кращого розуміння суті PPC (pay-per-click advertising) виділимо наступні її категорії:

 • контекстна реклама – тип реклами, що орієнтується на зміст інтернет-сторінки, на якій вона розміщена (тематика рекламного повідомлення відповідає тематиці сайту);
 • рекламні оголошення у соціальних мережах;
 • пошукова реклама -– реклама, що відображається на сторінках видачі пошукових систем (поруч із «органічними» результатами, які є заслугою SEO) у відповідь на релевантні запити користувачів.

Варто зазначити, що термін «контекстна реклама» прийнято вживати у більш широкому, ніж було зазначено раніше, змісті, пристосовуючи до майже всіх рекламних оголошень в інтернеті. Оплата рекламодавцем відбувається залежно від вибраної схеми. Найчастіше доступні наступні варіанти:

 • за покази;
 • за переходи (кліки) по посиланню у оголошенні.

Неможливо однозначно вказати на найбільш вигідний варіант роботи з інтернет-рекламою, адже все залежить від цілей кожної конкретної рекламної кампанії.

Налаштування контекстної реклами в більшості випадків передбачають можливість вибрати:

 • місце розташування людини;
 • вік;
 • стать;
 • сімейний стан;
 • інтереси користувача;
 • професія/місце роботи;
 • тощо.

На відміну від пошукової оптимізації, цей тип реклами передбачає швидкий, майже моментальний результат, але вартість конверсії є набагато вищою, ніж при використанні попереднього інструменту.

Соціальні мережі

Сьогодні соціальні мережі є потужним каналом продажу для багатьох видів бізнесу, що здатен показати значний результат при правильному використанні. Найбільш поширена помилка в SMM (social media marketing) – невідповідність тактики та джерела комунікації вибраній аудиторії. Очевидно, що школярі не є користувачами LinkedIn, а банери «з котиками» у Snapchat навряд чи будуть побачені людьми старшого віку. Серед основних правил роботи з соціальними мережами можна виділити наступне:

 • комунікуйте регулярно;
 • будьте делікатними;
 • будьте на зв’язку;
 • будьте чесними;
 • працюйте з відгуками;
 • мотивуйте читачів бути активними.

Робота зі зовнішніми ресурсами

Важливою складовою сучасного інтернет-маркетингу є контент-маркетинг– «робота зі словом», яку прийнято поділяти на внутрішню (те, що стосується сайту) та зовнішню. Співпраця зі сторонніми сайтами є дуже важливою для ефективного просунення вашого сайту в пошукових системах, більшість з яких вважає це сигналом про його корисність. Але, окрім того, інформація про ваш ресурс з вуст авторитетних джерел є важливим каналом лідогенерації (залучення клієнтів).

Не зважаючи на ілюзію очевидності та простоти цього каналу, правильна робота зі зовнішнім контентом є досить складною та вимагає, окрім безпосередньо навичок написання текстів, ще й бережності, а також знання маркетингу та психології.

Замість висновків

Варто пам’ятати, що для отримання найкращих результатів необхідно працювати комплексно, приділяючи увагу кожному з описаних інструментів. Зважаючи на швидкість розвитку технологій, пам’ятайте, що ця галузь зазнає змін майже щодня. Як і у випадку з класичним маркетингом, будьте об’єктивними у прогнозуванні результатів та швидкості їх отримання.

І, найголовніше, до чого треба бути готовим, занурюючись у безодню інтернет-маркетингу, це те, що цей інструмент є симбіозом класичного маркетингу, програмування, дизайну, аналітики, журналістики, психології та десятка інших галузей знань.

Lviv Business School (LvBS) LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають